Aktif enerjisinin yanı sıra, sakin gülümsemesi ve sevgi dolu varlığıyla da kendinizi iyi hissedeceğiniz bir isim Yoga Eğitmeni Tuğçe Şeniz İnce.

 

Çok imreniyorum ellerinin üzerinde yürüyebilen insanlara, ben, öne eğilince yere bile dokunamıyorum. Her Pazartesi başlayacağım şeyler arasındadır Yoga, ama hep bir şeyler olur bahaneler üretirken bulurum kendimi. Ama bu kez şeytanın bacağını kırdım ve Yoga’ya başladım. Ciddi bir azimle. Ve şahane bir şey hakikaten her yaptığımda daha muhteşem, daha sakin, daha sağlıklı, daha esnek, daha güçlü ve mutlu…  

Yoga eğitmeninin karşısına geçince, hemen  o an değişim için bir şeyler başladığını hissettim. Tüm vücuda akan bir enerji var. Artık bilim adamları bile bunu kanıtlamışken bu bloke etmeler niye? Ağrıların sızıların kendini tekrar eden hayal kırıklıklarının başarısızlıkların hep dış etkenlerden kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz?  Travmalara dönüştürdüğümüz hisler dizlerimizin arkasında sıkışmış olamaz mı? Ya da boynumuzu esnettiğimizde belki de bakış açımızı değiştirecek bir gelişme yaratacak ya da zorlandığımız duruşu başardığımızda  muhteşem değişimler olacak kendimizde, nereden biliyorsunuz denemeden? Peki genç kalmanın sırrı Yogada saklı desem?:) Daha heyecan duyduğunuzu hisseder gibiyim bana da öyle oldu. Yoga eğitmeni Tuğçe Şeniz İnce ile tanışınca tüm bunları başarabileceği keşfettim öyle de oldu.

 

Öncelikle sizi tanıyalım Tuğçe Şeniz İnce kimdir?

1986 yılının 24 Şubat günü İstanbul’da doğdum. Turizm ve Otel İşletmeciliği okuduktan sonra bir süre turizm sektöründe çalıştım. Hamilelik döneminde çocukluk döneminden beri yakın olduğum Yoga üzerine eğitim almaya başladım. Dünyanın çeşitli yerlerinde Yoga derslerine katıldım. Orijinal Yoga Sistemi ile 2013 yılında tanıştım ve aslında aradığım Yoga’nın tam da karşılığının Orijinal Yoga Sistemi olduğunu fark ettim. Yoga Academy kurucusu Akif Manaf’ın kitaplarıyla gerçek Yoga’nın özünü hissettim, öğrendim. Çeşitli enerji çalışmalarında bulundum. Bilinçaltı travma tedavisi eğitimi aldım. Şuanda eğitimler ve derslere düzenli olarak devam ediyorum.

Marmaris’te yoga yapma fikri nasıl gelişti?

Hayatta yaşadığımız hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inanıyorum. Her şeyin bir sebebi ve bir anlamı var. Ben Marmaris’in çok özel ve büyük bir enerjisi olduğunu çok küçüklüğümden beri hissetmişimdir. Çocukken hiç İstanbul’a dönmek istemezdim. Marmaris’e geldiğimde inerken görülen eşsiz manzara karşısında hislerimi tarif etmem mümkün değil. Burası aşk benim için. Dünya üzerindeki her canlının bir görevi var hayatınızda, karşılaştığınız, belki sadece telefonda konuştuğunuz, sevdiğiniz sevmediğiniz, önemsediğiniz önemsemediğiniz, sokak satıcıları, cafedeki garson belki öfkelendiğiniz kişi, kim ve ne olduğu önemli değil herkes çok değerli ve önemli; bir görev için burada. 2 yıl önce İstanbul’dan tamamiyle Marmaris’e taşınma kararı aldığımızda içimde çok büyük bir heyecan olmuştu. Belki ben de Marmaris’in o güzel insanlarının büyük enerjisinin daha da büyümesi ve parlaması için orijinal yoga sistemiyle tanıştırmaya gelmişimdir.

 

Bu tutku  nasıl başladı ?

Hayatım boyunca bir kalıba uygun olma zorunluluğunu kabul etmek istemedim. Çocukken tüm kararlarımı kendim verdim. Özgür ve mutlu bir çocukluk geçirdim. Çocukluğumda yoga ile fark etmeden ilgilenmişim (gülüyor). Bir çok yoga duruşunu ben kendimi bildim bileli yapıyordum. Bunların yoga duruşu olduğunu yogaya düzenli olarak başladığımda öğrendim. Yogaya başlamam şöyle oldu. Bir gün ofiste otururken, ben yogaya başlamalıyım dedim ve başladım. Gerçekten böyle oldu ama gerçek yogayla orijinal yoga sistemi uygulamaya başladığımda tanıştım. Ve asıl tutku bu zaman başladı. Derslere düzenli devam ettim. Ve benimle birlikte tüm yaşamım olumlu bir şekilde değişmeye başladı. Panik atak rahatsızlığım vardı ve uzun süre düzenli psikolojik terapi aldım. Bu farkındalığımın gelişmesine yardımcı oldu. Ama asıl gelişimi orijinal yoga sistemi uygulamaya başlayınca yaşadım. Sadece panik atak değil fizyolojik hiçbir rahatsızlık yaşamamaya başladım.  Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı ve Yoga Academy kurucusu Sn. Akif Manaf’ın yönetimindeki çakra çalışmalarına da katılınca hayatım kökten değişmeye başladı. Benimle birlikte benimle bağlantıda olan herkes değişmeye başladı.

 

Yoga Nedir?

Aslında ben size yoganın ne olmadığından bahsetmek istiyorum. Yoga her şeyden önce bir din değildir, bir uygulamadır. Sözcük anlamı olarak yoga ‘birleşmek’ demektir. Bu, sınırlı olan bedenin, sınırsız olan ruh ile birleşmesi demektir. Yoga spritüel bir ilimdir. Orijinal yoga sisteminde hiyerarşi, ve herhangi bir lider yada tanrıya tapınma yoktur. Daha açık ifade etmek gerekirse, yoga hiçbir sınıf, inanç, renk, ırk, cinsiyet, yaş ayrımı olmadan tüm insanlığa açık olan kültürel ve spritüel bir bilgi dalıdır. Yoga şimdide ve burada olma sanatıdır. Yoga bir yenilenme, yeni bir varoluştur. Ayrıca yoga bir spekülatif felsefe de değildir. Yoga varoluşun tüm kökleriyle ilgilidir. Fiziki düzeyden zihinsel ve duygusal düzeye ilerlemektir. Bir çok insan günlük hayatın etkileşim ve stresinden, fobi ve nevrozlardan acı çekiyor. Yoga bütün bunların üstesinden gelmek içi evrensel metod sunuyor. Yoga teknikleri o kadar kapsamlı ve öylesine çok çeşitlidir ki kişi istek gereksinim ve amaçlarına göre belli yoga teknikleri uygulayarak hedefine ulaşabilir.

Orjinal yoga sistemi nedir?

8 basamaktan oluşan bir yöntem bilimdir.Yoganın saf, bozulmamış ve orijinal halidir. Yüzbinlerce teknik mevcuttur ve bu teknikler yoga sisteminin temelini oluşturur. Orjinal Yoga Sistemi aslen teorik değil pratik yani uygulamalı bir bilimdir. İç ve dış dünyanın daha net bir şekilde algılanmasıni kolaylastirir. Kişiye bütünleşmiş bir Yoga çalışması sunar. Bu çalışma ile kişiliğin tüm seviyeleri gelişir. Orjinal Yoga Sistemi sayesinde birey yenilenmekte ve tamamen yeni bir insan olmaktadır. Bütünüyle bir yöntem bilimdir. İnsan içindeki hazineyi keşfeder. Yoga aracılığıyla alınan ve verilen her nefes ile bunun farkına varılır. En kadim bütünsel sağlık sistemidir. Orijinal Yoga Sistem beden, zihin ve ruh üzerine yoğunlaşır. Birey beden ve zihin ile bağlantı kurar; bütünlüğe kavuşur. Fiziksel zihinsel ve ruhsal sağlığa kavuşmanın yolu Orjinal Yoga Sistemi’nden geçer. Yogayı tarif etmek için kelimeler yetmez,uygulamanız gerekir. Yoga teorik bir yaklaşım değil tamamen pratik bir uygulamadır. Bu nedenle dünya üzerindeki tüm yoga academy merkezlerinde orijinal yoga sistemi deneyimlemek isteyen herkes için ilk ders ücretsizdir.

İlk 6 basamak kişinin bedenini ve zihnini meditasyona hazırlar. Yama sayesinde birey etrafında dostça bir çevre yaratır. Yaşamı dengeye sokar. Kontrol enerjisini geliştirir. Niyama ile birey düzenli ve disiplinli bir hayata kavuşur. Çünkü insan hayatına bir düzen getirmez ise özgür yaşayamaz. Niyama’da insanın kişisel eylem yönü gelişir. Yama ve Niyama ile duygu ve düşünceler denetim altına alınır. Asana duruştur. Bedeni eğitmek demektir. Fiziksel huzura kavuşulur. Eğer beden zinde ise zihin de sağlıklıdır. Pranayama’da nefes alış verişleri düzenlenir. Prathayara duyuları dış objelerden geri çekmedir; içe çekilmedir. Dharana konsantrasyondur yani zihni tek nokta üzerinde sabitlemektir. Dhyana meditasyondur. Ego tamamen yok olup, varoluş hissi yaşanır. Son basamak ise Sanadhi’dir. Hersey çözülmüş ve herseye ulaşılmıştır. Herhangi bir istek yoktur. Kişi yuvasına dönmüştür.

 

Yoganın insan ilişkilerine katkısı ne? Özellikle cinsel ilişkilerdeki sorunlar fazlaca dile getiriliyor…

Yoga Uygulayan çiftler zamanla birbiriyle daha uyumlu hale bürünürler. Aralarındaki sevgi bağı güçlenir. Birbirlerine olan saygılari artarak ilişkilerinde daha sabırlı ve anlayışlı olurlar. Düzenli yoga yapan çiftlerde boşanma oranları çok daha azdır. Yoga ile beden imgesi farklılaşir ve özgüven artar. Böylelikle cinsel yaşam güçlenir ve gelişir. Cinsel ilişki sırasında fiziksel görünüm ve performansla ilgili çekingenlik yargi ve kaygılar yok olur. Birey bedeni konusunda kendini rahat hisseder ve yakınlık içeren bu tür ilişkilerde endişelerden uzaklaşır. Kişi gevşek sabırlı enerjik pozitif olduğu için daha rahat duygusal bağ kurabilmektedir. Kaygısız ve beklentisiz olduğu için cinsel yaşamin kalitesi artarak güçlenir.

 

Bir seans Orijinal Yoga Sistemi çalışmasını anlatabilir misiniz, neleri içeriyor?

90 dakikalık bir ders temel nefesler ile başlar. En başından kişi zihinsel olarak bir rahatlama yaşamaya başlar ve derse hazırlanır. Arkasından bir biyoenerji çalışması yapılır kişinin genel enerji alanı güçlenir. Sonrasında bedenin bütün kas guruplarını çalıştıran, bedendeki bezlerin salgılarını dengeleyen, sinir sistemini yatıştıran her çeşit duruş; ayakta, çömelerek, sırt üstü, yan üstü, yüz üstü teknikler yapılır. Sonrasında akciğerleri çalıştıran güzel bir teknik uygulanır ve konsantrasyon meditasyon çalışması yapılır. En sonunda 15 dakikalık çok rahatlatıcı bir gevşeme kısmı olur. Yani 0 dan 100 e herkesin yapabildiği teknikler. Kimsenin de çekinmesine gerek yok. Artı derslerin sonunda kişi gerçekten bir ferahlama yaşar. İşten yorgun geldiyseniz, dersin sonunda çok daha rahatlamış ve enerjik bir şekilde ayrılırsınız.

 

Şuan bu röportajı okuyan ve aklından bu çok zor diye geçiren okuyucularımıza söyleyebileğin bir şey var mı?

Evet var, öncelikle kendi bedenlerinin gizli potansiyellerinin olduğunu kabul etmeleri ve bunları sınırlamamaları.

Orijinal yoga sistemi uygulayarak algılarını geliştirip hiç farkında olmadıkları güzellikleri keşfetmeye başlayabilirler. sadece farkındalığı yükselterek dahi bambaşka deneyimler yaşayabilirler.

Bunun için de başlamak gerekiyor.

 

Evimizde günlük bir yoga çalışması oturtabilmemiz için neler önerirsiniz?

Derse başlarken uyguladığımız nefes tekniklerini sabah uyandığınızda uygulayabilirsiniz. Bu bol oksijen alımı ile birlikte güne pozitif başlamanızı ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Gün sonu gece uyumadan once gevşeme teknikleri uygulayıp rahat bir uyku ile geceniz daha rahat geçer. Böylece gece rahat bir uyku uyursunuz, sabah zinde uyanırsınız.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bi şey var mı ?

Orijinal yoga sistemi ile tanıştığımdan beri hayatımda her şey pozitif olarak gelişmeye başladı. Bunu herkesin yaşamasını istiyorum. Nekadar çok kişi yoga yaparsa ve pozitif olursa her şey çok daha güzel ve pozitif olacak.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*