Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Marmaris’in dört bir yanındaki yeşil alanları şekillendiriyor, çocuklar başta olmak üzere her yaştan insanın zevkle zaman geçirdiği parkları düzenliyor. Son yıllarda kullanım oranı yüzde 100 artan parkların sürekli bakımlı olmasını sağlıyor. Marmaris ve mahallelerinde toplam 440 bin yeşil alan yer alıyor. Marmarislilerin rahat bir nefes aldığı bu alanların 140 bini Marmaris’te, 120 bini Armutalan’da, 110 bini İçmeler’de, 50 bini Beldibi’nde ve 20 bini de köy statüsünü kaybeden diğer mahallelerde yer alıyor.

A’dan, Z’ye hizmet

Belediye sınırları içerisinde park, bahçe, yeşil alan, çocuk oyun alanı, çiçeklik ve refüjlerin her türlü planlama, projelendirme, aplikasyonu; şehir mezarlığının ve uygun durumdaki kaldırımların ağaçlandırma çalışmaları ve bunların yıllık rutin bakım hizmetleri; ayrıca bütün bu alanlarda kullanılacak olan bitkisel malzemenin temini, üretimi ve dikimine kadar olan süreçteki bakım işleri onlardan soruluyor.

Yeni parklar kazandırılıyor

Marmaris Belediyesine bağlı diğer birimlerin yaptığı çalışmalar sonunda ortaya çıkan alanlar için Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından özel çevre düzenlemeleri hazırlanıyor. İnci Kavşağı’nda yer alan dikey bahçe ve bisiklet temalı park bu çalışmaların son örneği.Kavşaklar yeni düzenlemelerle ilgi çekici hale getirildi. Şehrimizin yalnızca sahil boyu değil, arka mahallelerine de manzarası olan bölgeler kazandırıldı.

Bölgeye özgü bitkiler

Park ve bahçelerin ağaçlandırma çalışmalarında bölgeye özgü bitkilere ağırlık veriliyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar ile yüzlerce sığla ağacı dikildi. Bunun yanında ağaçlandırma çalışmalarında Rodos ağacı ve Akasya ağacı çeşitleri kullanılıyor. Park, bahçe ve refüjlerin çiçeklendirilmesinde ise mevsimlik çiçek dikiliyor. Yaz aylarında sardunya ve rozet çiçeği, kış aylarında ise süs lahanası ve hercai menekşeler Marmaris sokaklarına renk katıyor.

Mahallelerde çalışmalar sürecek

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler şehir merkezinde olduğu kadar yeni yasayla mahalleye dönüşen belde ve köylerde de yeşil alan çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında parklara yerleştirilen açık hava spor aletleri özellikle köylerde mahalleli tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Orhaniye ve Turunç mahallelerine kazandırılan parkların yanı sıra yeni projeler çok yakında Hisarönü ve Selimiye’de hayata geçecek.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*