ProfDrAkinYucel_1

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel

Yaz ayları cildimizi en fazla yıpratan etkenleri içinde barındırıyor. Koruma önlemlerinin yanı sıra yaz esnası ve sonrası bakımla cildinizi hak ettiği sağlığına kavuşturmanın yöntemlerini Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel anlatıyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre yazın hepimiz denizi ve güneşi özlesek, bronz tenin sağlıklı olduğunu düşünsek de işin aslı öyle değil! Cildi en çok yaşlandıran ve hasar veren faktörlerin başında güneş ve ultraviyole ışınları geliyor. Ultraviyole derinin incelmesine, dayanıksızlaşmasına, cilt altı dokusunun erimesine, cilt kalitesinin düşmesine, lekelenmelere, kırışıklıklara ve ileride kansere dönüşebilecek deri lezyonlarının gelişmesine neden oluyor.

Bronzlaşma tutkusu aslında 20. yüzyıla ait bir kavram. Bunu da destekleyen kitle turizmi sektörü. Daha önceleri makbul olan güneş görmemiş beyaz ten idi. Yanık ten açık havada çalışan köylü ve işçilere mahsustu ve eski dönemlerde güzellik açısından makbul sayılmazdı. Hala da Hindistan, Çin ve Kore gibi ülkelerde evlilik ilanları verilirken birinci özellik olarak “beyaz ten” aranıyor. Bu ülkelerde en çok satan kozmetik ürünlerinin cilt beyazlatıcılar olduğu görülüyor.

Prof. Dr. Akın Yücel’e göre yazın güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için öncelikle güneşin etkilerinin en sert olduğu 11:00-15:00 arasında güneşe çıkmamak gerekiyor. Deniz kenarında şemsiye altında oturup, şapka takmak, sabah-öğlen iyi bir güneş koruyucu ile kremlenmek alınabilecek önlemlerden sayılıyor. Özellikle açık renk tenlilerin çok dikkat etmesi ve yüksek faktör koruyuculu kremler kullanması gerekiyor. Güneşin vücutta en fazla deformasyon yaptığı bölgeler yüz-boyun-dekolte bölgesi-el sırtları oluyor. Bu bölgelerde cilt kırışıklığı, çillenme, lekelenmeler meydana geliyor. Cilt kanserleri de en çok buralarda çıkıyor.

Yaz Sonrası Cildi Derin Nemlendirmek Şart!

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre güneş ve etkilerinden doğan cilt hasarını gidermek için yaz sonrası derin nemlendirme işlemi yaptırmak; böylece cilt kuruluğundan kurtulmak gerekiyor. Bu amaçla mezoterapi amaçlı serbest, saf hyaluronik asit (HA) enjeksiyonları yapmak ve somon DNA’sı uygulamaları ile cildi içerden nemlendirmek gerekiyor. Bu işlemler cilde elastikiyetini geri kazandırıyor; kalınlaştırıp sağlamlaştırıyor.  Böylece cildi güneşe ve ultraviyole ışınlarına rağmen uzun yıllar genç tutmak mümkün oluyor. Aynı zamanda cildi uygun dermokozmetik ürünlerle ömür boyu desteklemek gerekiyor.

Güneş Kırıştırıyor Dolgular Düzeltiyor

Özellikle yazın gözler çok fazla kısıldığı için yüzde, bilhassa mimik bölgelerinde derin kırışıklıklar oluyor. Bu kırışıklıklar yaz sonrası bakımda dolgu uygulamaları ile düzleştiriliyor. Erken kırışıklığı önlemek için göz-mimik botoxu, el-ayak çatlak bakımı, yaz sonrası büyüme ve yaygınlaşmalara karşı ciltteki benlere müdahale de şart!

KISA KISA

  • Hindistan’da koyu renk tenli kişiler alt kasttan sayılıyor.
  • Dünyada güneşe bağlı cilt kanserinin en çok görüldüğü yerler; Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika.
  • Ozon tabakasındaki incelme deri kanserlerini artırmış durumda. Dünyada hem erkek hem kadınlarda en fazla ortak olarak görülen kanser türü ise cilt kanseri.
  • Deri kanseri riski ten rengi açıldıkça artıyor.
  • Kızıl saç, beyaz ten ve çil üçlemesine dikkat! Evet çok güzelsiniz ancak deri kanseri riskine birinci dereceden adaysınız!
  • Benlilerin her yaz dönemi öncesi mutlaka dermatoloğa giderek kontrolden geçmesi gerekiyor.
  • Saf hyaluronik asit ve somon DNA’sı enjeksiyonları ile cilde derin nemlendirme uygulaması, güneşin olumsuz etkilerini azaltıyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*