Muğla Valisi Esengül Civelek, koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkemiz genelinde öncelikli risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması sonrasında temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu”nun Muğla’da gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Vali Civelek yapmış olduğu açıklamada Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını ile mücadeleye tüm hızıyla devam edildiğini, il genelinde salgına karşı alınan koruyucu ve önleyici tedbirlerin hassasiyetle uygulanarak, takip edildiğini ifade etti.

 

Vali Civelek, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile kısıtlanmıştı. Bu kapsamda tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak herhangi bir yakını bulunmayan vatandaşlarımız için Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızın koordinesinde 22 Mart 2020 tarihinde Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturulmuştu. 

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulamaya geçirildiği 22 Mart tarihinden itibaren çalışmalarına başlayan Vefa Sosyal Destek Grup’larında görev yapan 951 görevlimiz tarafından 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının yanı sıra emekli maaşı ve sağlık ihtiyaçları da karşılandı.” dedi.

 

Vali Civelek, 22 Mart tarihinden itibaren 112, 155 ve 156 çağrı numaralarını arayan 48 bin 329 vatandaşın talebinin yerine getirildiğini, bunlardan 37 bin 528 vatandaşın temel/zaruri ihtiyaçlarının karşılandığını, 10 bin 801 vatandaşa ise evlerinde maaş ödemesi yapıldığını belirtti.

 

Vali Civelek açıklamasının devamında, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında hak sahibi 36 bin 878 vatandaşımıza 1000TL’lik yardımlar PTT dağıtıcıları, bekçiler ve kolluk birimleri aracılığıyla ikametlerinde teslim edilmiştir. Mayıs ayına ait sosyal destek ödemeleri de Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımız koordinesinde hak sahiplerine 2 Mayıs 2020 Cumartesi gününden itibaren ikametlerinde teslim edilmeye başlanacaktır.” dedi.

 

Vali Civelek, il genelinde alınan tedbirlere riayet etmeyen 3 bin 781 vatandaşa cezai işlem uygulandığını da ifade etti.

 

Vali Civelek, “Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarında Kaymakamlıklarımız, Emniyet, Jandarma, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay, Sivil Toplum Kuruluşları ve muhtarlarımız iş birliği, güç birliği içerisinde vatandaş memnuniyeti yaratan çok değerli çalışmalar gerçekleştiriyor.” diye konuştu.

 

İçinde bulunulan zorlu sürecin dayanışma içerisinde hep birlikte üstesinden gelineceğini ifade eden Vali Civelek, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmamalarını, zorunlu olarak dışarı çıkılması durumunda maske kullanmalarını ve sosyal mesafeyi gözetmelerini de istedi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*