Muğla Valisi Amir Çiçek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Üreten Muğla Ortak Akıl” toplantısına katıldı.

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Bakanlık yetkilileri üreticilerle bir araya gelerek, sorunları dinledi.

 

Toplantıda konuşma yapan Vali Çiçek, “ Muğla bereketli toprakları, uygun iklimi, coğrafi konumu ile bitkisel ve hayvansal üretimde üreticiler için büyük avantaja sahip. Muğla yüzölçümünün %18’i tarım alanlarından oluşmaktadır. Çiftçilerimiz birçok ürünü yüksek kalite ve verimle üretiyor. İlimiz tarımsal üretim değerleri itibariyle örtü altı domates yetiştiriciliği, zeytin, nar, narenciye, badem, çam balı ve kültür balıkçılığı sektörlerinde öne çıkmış durumda.

 

Vali Çiçek sözlerine şu şekilde devam etti;

 

“Muğla, bazı ürünlerin üretiminde de Türkiye’de lider konumdadır. Artık daha fazla üreten, marka yapan, kaliteli ürün pazarlayan bir Muğla var. Biz çalışmaları bu yönde yürütüyoruz. Özellikle ekolojik tarım için çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası pazarlarda aranan ürün yetiştirmek için çaba gösteriyoruz. Bunu da ortak akıl ile yapıyoruz. Ortak aklın ürettiği ürün de en kaliteli üründür. Muğla’nın tarım ürünlerinden elde ettiği ihracat bedeli 680 milyon lira. Muğla, tarım sektöründe ekonomiye 7,5 milyar katma değer sağlayan bir il konumunda.”

 

Türkiye’nin tarımsal üretim hasılası bakımından dünyada altıncı, Avrupa Birliğinde (AB) birinci sırada olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan ise, “Türkiye 60 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile bu değeri yakalayarak bir çok üretimde de dünya birincisi oldu. Türkiye 186 ülkeye bin 730 çeşit tarımsal ürün ihraç etmektedir. Bu üretimlerinde ihracat değeri 18 milyar dolardır. Yaklaşık 11,5 milyar dolar liralık da ithalatımız vardır. Türkiye tarımsal hasıla ve ihracat bakımından net bir ihracat yapan ülke durumundadır. Türkiye’de dünyanın geleceğine gıda ve üretimiyle ilgili ‘Biz de varızın adayları arasındadır. Bu adaylığımız da çok ciddidir.” diye konuştu.

 

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. (Basın Bülteni)

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*