Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali 10. Yaşında çeşitli ülkelerden 40 sanatçının katılımı ile kapılarını Halkımıza ve Marmaris’e konuk olarak gelen Dünya İnsanlarına açtı.

Açılışı Muğla Valisi Amir Çiçek tarafından gerçekleştirilen Festival 22 gün süren etkinlikleri ile Dünyanın en uzun süreli, ülkemizin kendi konusunda en içerikli festivali olma özelliğine sahip.

Festivalle ilgili bilgi veren Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat , bu yıl 10. Kez gerçekleştirilen, Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’ni hiç bir yerden destek almadan sadece sanatçıların, sanatseverlerin ve sanata duyarlı kuruluların katkısı ile 10 yıldır gerçekleştirmenin  gururunu yaşadıklarını belirterek, geçen yıl İstanbul ve Marmaris’te  yapılan etkinliklerde on binlerce kişinin izlediği Karma Güzel Sanatlar Sergisini bu yıl “Kadın Yaratırsa” başlığı altında sanatseverlerin beğenisine sunduklarını söyleyerek “Kadın Yaratırsa iyiyi, doğruyu, güzeli yaratır” dedi. Sonat konuşmasının ardından Festivalin 10. Yıl Onur Ödülünü, 10 yıldır Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivaline ev sahipliği yapan Blue Port AVM Yöneticisi Ayten Demir Bilgin’e teslim etti.

PTT Genel Müdürlüğü tarafından her yıl Uluslar arası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Hatıra Pulu  bastırılan ve İlk Gün damgası vurularak, koleksiyonerlere sunulan  Pul ,  Dünya Fletalistlerin ilgi odağı olup, PTT web sitesinde yayınlanarak Marmaris adına önemli bir tanıtımı gerçekleştirmekte olduğunu açıklayan Marmaris PTT Müdürü Seher Uslu , bu yılın İlk Gün Damgalı pulunu Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek’e takdim etti.

Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek yaptığı açılış konuşmasında, sivil toplumun ve sanatçı kadınların gücünü ortaya koyan bu festivale emeği geçen herkesi kutlayarak nice 10 Yıllara temennisinde bulundu ve tüm Dünya Kadınlarının 08 Mart Kadınlar Gününü kutlayarak, bu kutlama ve anma sadece bir günle sınırlı kalmamalı yılın her gününe yayılmalı, Analarımız, bacılarımız, eşlerimiz ve sevgili kız çocuklarımız sizlerin önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.  Çiçek büyük alkış alan bu sözlerinin ardından “Kadın Yaratırsa” Karma Güzel Kadınlar sergisini gezdi, sanatçılarla tek tek tanışarak eserleri hakkında bilgi aldı. Batman’da tandır Fotoğraf Sergisini açan Fotoğraf Sanatçısı Canan Yaşar’a takdirlerini belitti, Engel tanımayan resim sevdalısı Züleyha Yenisavaş’ı azminden dolayı tebrik etti. Takıcam, kedistan Odie ve Kekik Hatun ürünlerini yakından inceledi. Kalimerhaba Blue Port daimi Güzel Sanatlar Galerisini de ziyaret eden Muğla Valisi Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali 10. Yıl Pastasını da Sanatçı Kadınlarla keserek, böyle kapsamlı bir organizasyona emeği geçenleri,  başta Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat ve Etkinlikler Koordinatörü Umur Özlüer olmak üzere kutlar çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nin beş ödüllü bir Festival olduğunu vurgulayan Kalimerhaba Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Orsel Sonat da Yunanistan Lysistrati Türk Yunan İlişkileri Geliştirme Sivil Toplum Kuruluşu’nun “Dünya Kadınlarına Saygı “ ödülü başta olmak üzere, Azerbaycan Milli Dedekorkut Vakfı “Altın Yürek” Nişanı, Kosovalı Türk Kadınlar Birliği, Uluslar arası Aktivist Sanatçılar Birliği,  Kültür Kentleri Birliği performans  ödülleri ile takdir edilen festivallerinin bu yıl 06 Mart – 28 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğini belirtti.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*