FIA Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) tarihindeki en unutulmaz mücadelelerden birine sahne olan Türkiye Rallisi, görkemli bir podyum töreni ile sona erdi. Yarışı kazanan Estonyalı ekip Ott Tanak ve Martin Jarveoja’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci olan Fin ikili Jari-Matti Latvala ve Miika Anttila’ya Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üçüncü sırada fişe ulaşmayı başaran Yeni Zelandalı pilot Hayden Paddon ve İngiliz co-pilot Sebastian Marshall’a Uluslarası Motor Sporları Federasyonu Başkanı Jean Todt kupalarını takdim etti. Markalar Kupası’nda birinciliği kazanan Toyota Gazoo Racing Takım Direktörü Tommi Makinen’e ise kupasını Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı verdi.

 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu şampiyonanın en önemli özelliği 133 kanalda 800 milyon insanın dünyada bunu takip etmesi. Ülkemizin güzelliklerinin de dünyada tanınmasına vesile olan böyle bir spor aktivitesinin bugün finalini gerçekleştirdik. Şampiyonlarımızı ödüllendirdik. Sayın başkanımıza (Jean Todt) huzurlarınızda şahsım ve milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl inşallah yine beraber olacağız ” diyerek organizasyonun Türkiye’de kalıcı olacağının müjdesini verdi.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın resmi televizyonu WRC TV tarafından canlı olarak yayınlanan Türkiye Rallisi’nde koşulan etaplarda Marmaris’in yemyeşil çam ormanları ve masmavi denizi tüm güzelliği ile dünyanın gözlerinin önüne serilirken organizasyonundan övgüyle bahsedildi.

Türkiye Rallisi sportif olarak da hafızalara kazındı. Sürekli değişen sıralama ve ekiplerin birbirleri ile olduğu kadar zorlu yol koşulları ile mücadelesi hayranlıkla izlendi. Sunucular ekranda, tüm dünyadaki motor sporları severler sosyal medyada, Dünya Ralli Şampiyonası’nın en dramatik yarışlarından birini izlediklerini vurguladı.

Türkiye Rallisi, sekiz yıl aradan sonra dahil olduğu Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) yepyeni bir soluk getirdi. Tamamen yeni bir parkur olarak WRC takvimine çok uzun bir aradan sonra eklenen ilk yarış olmasının yanı sıra, her türlü sürprize gebe, tozlu, mıcırlı, zaman zaman taşlı, kaygan yollar ekipleri hiç alışık olmadıkları bir mücadeleye soktu.

Hemen hemen tüm pilotlar, sadece hızlı gitmenin değil, değişken koşullar ve risklerin çok iyi hesaplanması gereken stratejiler geliştirmenin de önem taşıdığı bir ralli ile tanıştı. Ekipler, etapların zorluğu kadar, tempoyu ve ideal ayarları bulmanın zorluğunundan bahsetti.

Bir çok ekibin yaşadığı sorunlar nedeniyle zaman ve sıra kaybettiği, hatta yarıştan çekilmek zorunda kaldığı Türkiye Rallisi’nin Toyota WRC ile yarışan Ott Tanak kazandı. Estonyalı pilot böylece üst üste üçüncü zaferine kazanırken Dünya Ralli Şampiyonası’nda ikinci sıraya yükseldi. Yeni Zelanda’lı pilot Hayden Pardon üçüncü olarak bu yıl ilk kez podyuma çıkma başarısını gösterdi.

Türkiye Rallisi öncesi şampiyonluk için çekişen pilotlardan Neuville mekanik sorunlar, Ogier ise yol dışına çıktığı için gerilere düşse de, Power Stage olarak koşulan Marmaris etabında bir ve ikinci sırayı alarak değerli puanlar kalarak şampiyonluk iddialarını sürdürdüler. Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi sonrası üç pilotun birden şampiyonluk için çekiştiği çok daha heyecanlı bir mücadeleye dönüştü.

2018 Türkiye Ralllisi Genel Kalmanı
1. Ott Tänak/Martin Järveoja Toyota Yaris WRC 3s 59dk 24.5sn
2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila Toyota Yaris WRC 3s 59dk 46.8sn
3. Hayden Paddon/Sebastian Marshall Hyundai i20 Coupe WRC 4s 01dk 10.8sn
4. Teemu Suninen/Mikko Markkula Ford Fiesta WRC 4s 03dk 35.4sn
5. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger Synnevaag Hyundai i20 Coupe WRC4s 06dk 36.2sn
6. Henning Solberg/Ilka Minor Ford Fiesta R5 4s 13dk 05.1sn
7. Jan Kopecký/Pavel Dresler Škoda Fabia R5 (WRC 2) 4s 17dk 49.7sn
8. Simone Tempestini/Sergiu Itu (Citroën C3 R5 (WRC 2) 4s 19dk 01.6sn
9. Chris Ingram/Ross Whittock Škoda Fabia R5 (WRC 2) 4s 19dk 45.8sn
10. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 4s 20dk 15.7sn

2018 FIA Dünya Ralli Şampiyonası Puan Durumu
1. Thierry Neuville 177
2. Ott Tanak 164
3. Sebastien Ogier 154

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*