30 Ekim’de İzmir’in Seferihisar ilçesinde 17 km derinlikte 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem aralarında Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’nin de içinde bulunduğu birçok ilde de hissedildi.

Depremin ardından ortaya çıkan görüntüler tüm ülkeyi yasa boğdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, 10 ilçede 4 bin 424 binada ve 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit edildi. 58 bina ve 1572 bağımsız bölümün de acil, ağır ve yıkık durumda olduğu belirlendi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki yardım kuruluşları, vakıflar, dernekler ve gönüllü vatandaşlarca İzmir’e gönderilen yardım malzemeleri, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda AFAD ve Kızılay ekiplerince teslim alındıktan sonra depremzedelere ulaştırılmaya devam ediyor. Deprem bölgesinde ayrıca İzmir’li vatandaşlar ve çevre sivil toplum örgütleri de iş gücü desteği vermek üzere yardıma hazır bekliyor.

15 kentten hissedilen şiddetli depremde bazı binalarda arama çalışmaları sonlandırıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bölgede incelemelerini sürdürüyor.

Son bilgilere göre, AFAD, İzmir’deki depremde can kaybının 114 olduğunu, 137 kişinin tedavisinin sürdüğünü bildirdi. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, 6.6 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’de arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki depremde can kaybının 114 olduğunu, 137 kişinin tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

İzmir’de yıkımların en ağır yaşandığı apartmanlar Rızabey, Doğanlar, Barış Sitesi, Karagöl, Yalçın, Emrah Yılmaz Erbek Apartmanları olarak belirlendi.

58 BİNAYA YIKIM KARARI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, 10 ilçede 4 bin 424 binada ve 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit edildi. 58 bina ve 1572 bağımsız bölümün de acil, ağır ve yıkık durumda olduğu belirlendi

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 30 Ekim’deki depremin ardından 45’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere toplam 1713 artçı sarsıntı kaydedildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI BİTTİ

AFAD Başkanı Güllüoğlu, 6.6 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’de arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarının bu sabah saatlerinde tamamladığını bildirdi.

Güllüoğlu yaptığı açıklamada, “Arama Kurtarma ekipleri çalışmalarını tamamladı. Emeği geçen, ucundan tutan her bir çalışana, gönüllüye teşekkür ederiz. En kalbi şükranlarımızla. Diğer konularda ise yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Depremzedeler için başlatılan ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına 2 milyon TL’lik destek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin ardından ev ihtiyacı doğan afetzedelerle onlara destek olmak isteyenleri buluşturacak yeni bir kampanya başlattı. Soyer ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına 2 milyon TL’lik kira bağış desteği geldiğini duyururken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da kampanyaya destek vererek 25 bin TL bağışta bulunduğunu açıkladI. Kampanyaya destek vermek için  www.izmir.bel.tr ve www.halkinbakkali.com adlı internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*