Profesör Doktor Türkan Saylan, ölümünün 6. yılında Marmaris Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından adının verildiği parkta anıldı.

Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 6. yıl dönümünde Marmaris Türkan Saylan Parkı’nda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Marmaris Şubesi tarafından düzenlenen bir törenle anıldı. Marmaris Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi,  Vatan Partisi, Anadolu Partisi üyeleri ve vatandaşların katıldığı törende Cansu Doğan, Sude Kıroğlu ve Beyza Aktaş isimli öğrenciler konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda, Türkan Saylan’ın, sayısız hizmet, proje ve eseri bir yaşama sığdırmayı bilen özverili bir hekim, idealist bir eğitimci, iyi bir yurttaş ve örnek bir insan olduğu, yaşamı boyunca almış olduğu ulusal ve uluslararası çok sayıdaki ödül de, onun bu hizmetlerinin ve diğer insanlarca ne denli takdir edildiğinin açık bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Öğrencilerin konuşmasından sonra, ÇYDD Genel Başkanlığı tarafından yayınlanan basın açıklaması Marmaris Şube Başkanı Meltem Çağırgan tarafından okundu. Çağırgan açıklamasında  “Bugün 19 Mayıs, 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanan Emperyalist işgale karşı Anadolu savunmasının başladığı gündür. 1938 yılında alınan kararla bu onurlu gün gençliğe armağan dilmiş, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin kuruluş döneminde olduğu gibi, günümüzde Cumhuriyet, düşmanlar, gerici zihinler ve küresel politikaları ile bölgemizde yeni planlar yapanlar,  korkuları bunlardandır. Bu onurlu tarihten aldığımız güç ile laik, bağımsız, kamucu bir Cumhuriyet için sizleri Anadolu aydınlanmasına sahip çıkan çağdaş gençlik ve çağdaş saflarında mücadeleye davet ediyoruz. Cumhuriyet düşmanları kavgaya davet etti bizleri. Kabulümüzdür. Yaşasın, Çağdaş Gençlik, Yaşasın Çağdaş Yaşam, Yaşasın Çağdaş Türkiye ”dedi.

Tören Türkan Saylan’ın anıtına kırmızı karanfiller koyulması ile sona erdi.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*