Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2015 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Grup, yılın ikinci çeyreğinde abone kazanımını başarıyla sürdürürken, güçlü finansal sonuçlar almaya devam etti. Konsolide gelir, mobil, genişbant ve kurumsal data gelirlerinin önemli katkısıyla yıllık %7 büyüme gösterdi. Konsolide FAVÖK yıllık %5 artarken, FAVÖK marjı %37 olarak gerçekleşti. Mobil gelirler yıllık %15 büyüme oranı ile güçlü büyümesini sürdürdü. Toplam mobil abone sayısı 16,7 milyona ulaştı. Faturalı abone sayısındaki 200 binlik artış, faturalı abone oranının %50’ye yükselmesini sağladı. Mobil data gelirleri %48 artarken, akıllı telefon penetrasyon oranı %62’ye yükselerek pazardaki lider konumunu korudu. Sabit hat gelirleri, genişbant ve kurumsal data gelirlerindeki büyümenin etkisi ile yıllık %3 arttı. Toplam sabit genişbant abone sayısı 7,7 milyona ulaştı. Türk Telekom fiber altyapısını kullanan abone sayısı 1,25 milyonu aştı.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan 2015 yılı ikinci çeyrek sonuçları hakkında şöyle konuştu:

Rami Aslan

Yılın ikinci çeyreğinde de güçlü büyüme ve karlılık elde etmiş olmamızdan memnuniyet duyuyorum. Piyasa ile daha önce paylaştığımız yılsonu büyüme öngörümüze uygun olarak, operasyonel olmayan UFRYK gelirinden arındırılmış %6,2 konsolide gelir büyümesi elde ettik. FAVÖK marjı ile ölçülen güçlü karlılık seviyemizi %37,4’lük konsolide marj ile koruduk. Büyüme beklentimiz ve iş alanlarımızı çeşitlendirme hedeflerimize paralel yatırımlar yapmaya devam ettik.

Gelir kalemlerimizden yüksek büyüme getiren kısım, toplam gelirlerimizin %72’sini oluşturdu.  Mobil, geniş bant ve kurumsal data gelirleri büyümenin ana etmenleri oldu. Mobil, yıldan yıla %15 büyüme oranı ile büyümeye; istikrarlı karlılık artışı bu çeyrekte de yıldan yıla %45 FAVÖK artışı ile 2. çeyrekte %18 FAVÖK marjına ulaşarak devam etti. Marjdaki bu artış, geçen senenin aynı dönemine kıyasla 4 puanlık bir iyileşmeyi temsil ediyor. Fiber altyapı ile ulaştığımız hane sayısı 3,1 milyona ve saha dolabına kadar fiber altyapı ile ulaştığımız hane sayısı da 8,2 milyona ulaştı.

Televizyon tarafında UEFA içeriğini satın aldıktan sonra ilk spor paketlerimizi 2. çeyrekte çıkardık. Abonelerimiz UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarını online platformumuz TivibuGo’ya ek olarak Tivibu Ev’den de seyredebilecekler. 2. Çeyrekte işletmeye alınan uydu platformumuz ile tüm ülkeye televizyon hizmeti verebiliyoruz ve Ağustos’tan itibaren heyecanlı Avrupa Kupaları maçlarını biz yayınlayacağız. Entegrasyon tam hız devam ederken grubun her biriminin güçlü sonuçlar elde etmesi cesaret verici olduğu kadar yakınsama yoluyla daha fazla değer yaratma potansiyelini de ortaya koyuyor. Bu başarıyı mümkün kılan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*