Marmaris’te sağlık ve eğitim için büyük bağışlar yapan turizmci iş adamı Tuna Hetman, kendi eseri olan Özel Ahu Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Tuna Hetman’ın cenazesi Marmaris Müftüsü Hasan Ersöz tarafından Armutalan Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Armutalan Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar,GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, turizm sektör temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, Ahu Hastanesi Başhekimi Sahir Ökten, doktorlar,sağlık personelleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ahu Hetman İlköğretim Okulu öğrencileri de okulda yapılan anma töreni sonrasında Tuna Hetman’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Hetman’ın ailesi yaptığı duyurularla cenaze törenine çelenk gönderilmemesini, isteyenlerin Ahu Hetman İlköğretim Okulu Vakfı’na bağışta bulunmasını istedi.

Tuna Hetman Kimdir?

1936 doğumlu olan olan Tuna Hetman evli ve 2 çocuk babası. İlköğretimini Ankara’da, lise ve üniversiteyi İstanbul’da tamamladı. İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. Mezuniyetten sonra Harem Deri Süet Fabrikası, Tan-Tur Turizm firmaları ile iş hayatına atıldı. Marmaris Sağlık Hizmetlerinin de kurucusu olan Tuna Hetman, çalışmalarını Marmaris’te devam ettirdi. 1990 yılında, kaybettiği kızı Mehlika Ahu Hetman anısına okul yaptırarak Milli Eğitimin hizmetine sundu.1990 yılında kızının trafik kazası geçirerek yaşamını yitirmesi üzerine kızının çok sevdiği Marmaris’e yerleştiler.

Kızının kaldırıldığı hastanede doktorların ilgisizliği nedeniyle öldüğüne inanan aile olayı dava konusu yapmak yerine, başkalarının da aynı acıyı yaşamaması için Marmaris’te kızının adını verdiği Özel Ahu Hastanesi’ni yaptırdı. 22 yıldır Marmaris’te hizmet veren Özel Ahu Hastanesi ayrıca Marmaris’in ilk özel hastanesi olma özelliği taşıyor. Kızlarının adını hastanede yaşatan aile ayrıca Ahu Hetman Vakfı’nı kurdu. Hetman, ayrıca Marmaris’te iki, Fethiye’de bir okul yaptırdı.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*