TRAFİKTE “ÇEVRE DOSTU” OLMAK İSTİYOR MUYUZ?

0
197

Marmaris’te yaz aylarında artan rezervasyon yoğunluğuna paralel olarak motorlu araç sayısında da ciddi artış sözkonusu. Bunun en önemli nedeni olarak yerli tatilcilerin tatile araçla çıkma alışkanlığı olarak görülüyor. Her geçen yıl yükselen iç turizm hareketi gözönünde bulundurulduğunda önümüzdeki yıllarda daha fazla motorlu aracın kent trafiğine gireceği tahmin ediliyor.

Yalnızca ziyaretçilerin değil, bölge yaşayanının da motorlu araç kullanma isteğini mercek altına alan Marmaris Belediyesi yetkilileri Marmaris plakalı yaklaşık 24.200’ü motosiklet olmak üzere 53 bin motorlu aracın bulunduğunu belirledi (turizm sezonunda tur operatörlerine bağlı olarak gelen otobüs, minibüs, vb. hariç).

Kent merkezindeki araç yoğunluğunu azaltmak isteyen yetkililer önümüzdeki aylarda toplu taşıma araçlarının yanısıra bisikletli ulaşım ve yürüme gibi tercihleri arttırmaya yönelik çalışmalar planlıyor. Böylece bir yandan trafik yoğunluğu azaltılırken, diğer taraftan egzoz gazı kirliliğinin önüne geçilebilecek. Bu çalışmalarda başarıya ulaşılırsa kısa mesafeler için bisiklete binen veya yürüyen bireyler sayesinde sağlıklı bir toplum yaratılmasına katkı da sağlanabilecek.

Kaldırım, bisiklet yolu, yaya bölgesi işgal edenlere ceza yağdı

Ancak… Çağdaş bir kent yaratılmaya çalışılırken de herşey yazıldığı gibi bir anda değişmiyor. Tüm uyarılara karşın trafik kurallarına uymayanlar ya da saygıdan uzak kalanlar çıkabiliyor. İşte bu durumda maddi yaptırımlar devreye giriyor. Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de yaz ayları boyunca trafik ekiplerine yardımcı olmak amacıyla trafik denetlemelerinde bulundu. Sorumluluk alanı olan kaldırımlar, yaya yolları, trafiğe kapalı alanlar ve bisiklet yollarında sürekli denetim yapan ekipler 1 hafta içerisinde 300’e yakın işlem uyguladı.

3 tekerlekli “korsan” araçlar

Bu denetimler sırasında bisiklet yoluna giren araçlar kadar kaldırımlarda yoğun saatlerde bisiklet kullananlar da uyarıldı. Engelli geçiş yerlerine, kaldırım rampalarına, yaya bölgesine, bisiklet yollarına park eden araçlar cezalarda başı çekti. Ayrıca son 2 yıldır trafikte çok görülmeye başlanan bir aracın da ciddi sorunlar yaratmakta olduğu belirlendi. 3 tekerlekli motosiklet görünümünde olan ve plakası bulunmayan bu araçların bazı işletmeler tarafından “bisiklet yollarını kullanabilirsiniz” şeklinde kiraya verilmesi de ayrı bir sorun olarak ortaya çıktı. Yerli ve yabancı turistlerin kullandığı bu araçlara trafik ihlali yaptığı ve normalin üzerinde insan taşıdığı gerekçesiyle bulunduğu yerde işlem uygulandı. Denetimlerde ortaya çıkan bir gerçek de akülü bu araçları kiralayanlara bir belge verilmediği oldu. Zabıta Müdürlüğü bu araçları kiraya verenleri vergi dairesine şikayet etmek üzere gerekli işlemlerin başlatıldığını bildirdi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*