Muçep ( Muğla Çevre Platformu ) ve Kadın Dayanışma dernek temsilcileri Pınar Gültekin cinayetini protesto etmek amacıyla bir eylem düzenledi. Gökova Akyaka Kadın Dayanışması derneğinin çağrısı ile gelen halk Akyaka Pazar yerinde toplandı. Çevre ilçe ve köylerden de gelen topluluk ‘yasta değil isyandayız’ diye haykırdılar. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okumakta olan 27 yaşındaki genç kız Pınar Gültekin cinayetini proteste eden halk, katilinin en ağır cezayı almasını cezaların caydırıcı olmasını devletin bu konuya acil çözüm getirmesini istedi. İstanbul Sözleşmenin yürürlükten kalkmamasını isteyen Kadın dayanışma derneği üyeleri ‘ kadın cinayetleri politiktir’ dedi.

Pınar Gültekin’in katili ve ülkede işlenen kadın cinayetlerini protesto etmek ve İstanbul Sözleşmesini yaşatmak için eylemlere hazırlanan topluluk aynı gün saat 19:00’da Datça Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Bodrum’da kurulan TCK 103 Bodrum Kadın Platformu, 23-7-2020, Perşembe günü saat 16.00’da Muğla İlinde geniş katılımlı kadın cinayetlerini protesto etmek için eylem yapma kararı aldı. Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi ile birlikte Muğla’daki tüm Kadın Meclislerinin de katılacağı bir protesto gösteri olması planlanıyor.

Biz bu şiddeti çok iyi tanıyoruz! Biz bu şiddetle çok erken tanışıyoruz! Biz bu şiddetle ölene kadar yaşamak zorunda kalıyoruz!

Yeter!

Toplulukta konuşma yapan MUÇEP temsilcisi şunları söyledi.

Bu şiddet, dilde “kadın gibi”lik zayıflıkla özdeşleştirilirken, masumane gözüken, “adam akıllı”, “adam gibi” benzeri ifadelerle başlıyor. Siz hiç düşünmek zorunda kalmıyorsunuz belki ama biz hep maruz kalıp düşünmek zorunda kalıyoruz. Bu şiddet, noktalama işareti gibi kullandığınız, kadın bedeni üzerinden kurulmuş küfürlerle devam ediyor. Siz hiç düşünmek zorunda kalmıyorsunuz belki ama biz hep maruz kalıp, bu saldırganlıkla yaşamanın yollarını bulmaya çalışıyoruz. Bu şiddet, kadını her alanda ve biçimde, tanımlama, şekillendirme; dolayısıyla baskılama derdinizle tırmanışa geçiyor. Siz kendinizde hak görürken, biz kalıp ve çerçevelerinizden kurtulmak ve var olmak için her gün yeni mücadeleler veriyoruz. Her gün ve bulunduğumuz her yerde! Biz bu şiddeti çok iyi tanıyoruz!

Bu mücadele, “pembe ve şirin” giyinmeyi reddeden bir kız çocuğununki ya da “pembe ve şirin” giyinmek isteyen bir erkek çocuğununki kadar “sıradan” ya da 8, 9, 14 yaşlarında baskılar, tacizler ve tecavüzler yüzünden intihar eden çocuklarınki kadar nefessiz bırakan türden başlıyor. Sünnetin düğünü yapılırken, regl olan kız çocuğuna “utanç” ve “içe kapanma” öğütlüyor toplum. Bazı kız çocukları, onları bir prens öpünce hayata dönen prensesleri dinleyerek büyüyor. Bazı kız çocukları zorla evlendirildikleri erkekler, iç organlarını parçaladığı için ölüyor. Biz bu şiddetle çok erken tanışıyoruz! Bizi sokmaya çalıştığınız toplumsal rol şiddetinden, çocuk yaşta ölmemize neden olan şiddete kadar, upuzun bir şiddet listesiyle biz çok erken tanışıyoruz!

Henüz hayatta olanlarımız, bizler, öfke ve kendini yeniden doğurma becerisi ile hem kendi yaşamlarımız hem de yaşatmak için mücadele veriyoruz. Bugün Aydın’ın köylerinde, Kirazlıyayla’da, İkizköy’de, Artvin’de ve bu ülkenin her yerinde yaşamak ve yaşatmak için kentini, ormanı, bağını, bahçesini, zeytinini, suyu gasp edenlere “hayır” diyen, en önde ses yükselten kadınlarla, Pınar’ın, Fatma’nın, Nevin’in, Çilem’in kendi yaşamlarında erkek şiddetine “hayır” deyişi birbirinden kopuk değil! Her türlü tahakküme, on yıllardır süregelen sistematik yok sayma şiddetine karşı kadınlar ve aslında sizden farklı olup, “onaylamadığınız” her insan, canları pahasına ve can havli ile yaşamın bütünü için mücadele veriyor.

“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” derken, imzacı ve taraf ülkeler içinde en çok bizlerin çığlığı çıkarken, bu ülkenin kadınları olarak, kendi tarihimizin bizi nasıl güçlendirdiğini de bilmek zorundayız. Rosa Luxemburg’ları, Clara Zetkin’leri iyi bilip Nezihe Muhiddin’leri, Emine Semiye’leri duymamış olmak bile erkek egemen söylemin, onun yarattığı baskının ve o baskının bugüne getirdiği toplumun utancıdır.

Biz kadınlar, bize şiddet uygulayan, tecavüz eden ve işkence de ederek öldürenle, tarihi baskılayan, ekosistemleri yok eden, alabildiğine adaletsiz bir dünya yaratan erk sistemini, ataerkil düzeni çok iyi biliyoruz ve kadına yönelik her türlü şiddetin politik olduğunu her zaman dile getiriyoruz.
( web: https://mucep.org mail: muglacevreplatformu@gmail.com) 

Fakat biz kadınlar aynı zamanda, kadına şiddetin her eğitim seviyesinden, her sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyden, her politik duruştaki erkekten geldiğini de çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla, düşünmeden, önemsemeden kurduğunuz cümlelerin yükünden tutun, boğazımıza dayadığınız bıçağa kadar bu şiddetten sorumlusunuz! Anneliğin yüceltilmesi yoluyla, tercihi bu olmayan kadınların dışlanır hale gelmesinden tutun, aynı işte sizden daha düşük maaş almamıza kadar sorumlusunuz!

Onlarca yıldır bu upuzun şiddet listesiyle mücadele ediyoruz. Dişimizle, tırnağımızla, canımızla kazandığımız hiç bir haktan vazgeçmeyeceğiz! Yaşamak ve yaşatmak için, bilin ki, daha da güçlü devam edeceğiz! Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz!

MUÇEP – Muğla Çevre Platformu –

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*