O Tank Turizmde Kullanılacak

0
84

Marmaris Ticaret Odası ve Dalış Merkezleri Derneği iş birliğiyle Genelkurmay Başkanlığı’ndan hurdaya çıkartılan 2’inci Dünya Savaşı’ndan kalma savaş tankı, dalış turizmini geliştirmek amacıyla batırılacak.

Marmaris Ticaret Odası, alternatif turizm adı altında dalış turizmini geliştirmek için proje geliştirdi. Marmaris Dalış Merkezleri Derneği iş birliği ile Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan hibe izni ile hurdaya çıkarılan 1941 yılından kalma “M48 A5 T1” adlı savaş tankı Konya’dan bir askeri üsten karayolu ile getirildi. Kent merkezine 13 kilometre dışında ki Albatros Marina’ya çekilen savaş tankı (Pazartesi) basına tanıtıldı.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA SAVAŞ TANKI BATIRILIYOR

Albatros Marina’da tankın önünde basın açıklaması yapan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Alternatif turizmin ilk adımları savaş tankı ile atılacağını belirtti. Marmaris turizmine katkı koymak için bir ay önce projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Baysal, “ Genelkurmay Başkanlığı hibe izni ile Konya askeri üsten savaş tankını karayolu ile getirdik. Alınacak izinlerle kısa süre içinde Marmaris Körfezi’nde belirlenen beş noktadan birinde savaş tankı dalış turizmi için batırılacaktır” dedi.

Marmaris Dalış Merkezleri Derneği Başkanı Tuncer Uysal, “ Uzun süredir Marmaris turizmine alternatif bir hava kazandırmak için projelerimiz mevcut idi. Bu projelerimizi Marmaris Ticaret Odası ile paylaştık. Türkiye’de ilk defa bir savaş tankı batırmayı planladık. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan izinle bizlere 2 ‘inci Dünya Savaşı’ndan kalma hurdaya ayrılmış “M48 A5 T1” adlı savaş tankı hibe edildi. Savaş tankı 2’inci Dünya Savaşı’nda hizmet etmiş, askeri de uzun yıllar görev yaptırıldıktan sonra hurdaya ayrılmıştır. Şu anda Marmaris Körfezi’nin beş noktasından birinde verilecek izinle tankımız batırılarak turizme kazandırılacaktır” dedi.

Açıklama sonrası MTO Başkanı Baysal, Marmaris Dalış Merkezleri Derneği Başkanı Tuncer Uysal ve basın mensupları, Albatros Marina Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Esat Tugay’ın davetlisi olarak kafeteryada çay ikram edildi. Basın mensupları ile heyet yapılacak önemli proje hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*