Süslü kadınlar sürdürülebilir ulaşım ve otomobilsiz kentler için bir kez daha pedal çevirdi.

Sürdürülebilir ulaşım, otomobilsiz şehirler ve doğanın korunması amacıyla 10 yıl önce İzmir’de organize edilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 18 Eylül 2022’de, 32 ülke 200 şehirle eşzamanlı olarak Marmaris’te de gerçekleştirildi. Atatürk Meydanı’ndan hareket eden yaklaşık 100 bisikletli kadın şehir turunun ardından yine aynı yere dönerek müzik eşliğinde dans etti.

Marmaris Kaymakamlığı ve Marmaris Belediyesi’nin de destek verdiği ‘ Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ Bisiklet gönüllüsü Yağmur Tezcan öncülüğünde 200’ü aşkın süslü kadının bir araya gelmesi ile başladı. Atatürk Heykelinde başlayan turda süslü kadınlar bisikletleri ile Atatürk Caddesi ve Uzunyalı’yı turladılar.

Birçok kadının çocuklarıyla birlikte katıldığı ve bisikletlerini çiçeklerle süslediği etkinliğe
erkekler de destek verdi. Trafik polisi eşliğinde, bisikletli kadın polislerin de katılımıyla
Atatürk Caddesi’nden sürüşe başlayan grup Uzunyalı’da ilgiyle karşılandı. Süslü kadınlara,
izleyenler de alkışlarla destek verdi.

EŞİT HAKLARA SAHİBİZ
Etkinlik öncesi katılanlar adına açıklama yapan Yağmur Tezcan Demirel “Kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve kadın ile erkeğin eşit haklara sahip olduğunu vurgulamak amacıyla buradayız. Tüm dünyada binlerce kadın pedalların itici gücünü toplumda da göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu. Turun tamamlanmasının ardından kadınlar, İzmirli zumba eğitmeni Deniz Tünay eşliğinde zumba dansı yaptı.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*