Marmaris programı kapsamında Marmaris’te gazetecilerle bir araya gelen Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla’da turizmi 12 aya yaymak için devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu ve bu amaç doğrultusunda milli park alanlarının bozulmadan turizme kazandırılacağını dikkat çekti. Çiçek ayrıca Kanun Hükmünde Kararname ile yasalaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı istihdam kapasitesinin genişletilmesi kapsamında milli seferberliğin Muğla’da ilçe ilçe gezerek anlatacaklarını belirtti. Çiçek, işsiz kalmış vatandaşların işe alınması kapsamında devletin işverene işçinin maaşının %50’sini ve sigortasını ödeyeceğini söyledi.

Marmaris Polis evi’nde kurum müdürleri ve gazeteciler ile bir araya gelen Muğla Valisi Amir Çiçek, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

“15 TEMMUZ SÜRECİNDE MARMARİS BASINININ FEDAKARLIĞINI VE GAYRETİNİ GÖRDÜM”

Marmaris’teki bütün ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Muğla Valisi Amir Çiçek, Marmaris basınıyla 15 Temmuz darbe girişiminden sonra buluşmak istediğini dikkat çekerek; “ Sizlerin o geceki ve sonrasında darbeci askerlerin yakalanma sürecindeki fedakarlığınızı ve vatandaşa duyurma gayretlerinizi gördüm. 15 Temmuzda ülkemizi bölmek parçalamak isteyenler ve bağımsızlığımızı yok etmek isteyenlere karşı görevimizi hepimiz vatandaşlarımızla birlikte en iyi şekilde yerine getirdik. Cumhurbaşkanımızın buradan sağ salim ayrılmasını sağladık. Sizlerin o geceki gayretlerinizi bildiğim için bütün çalışmalarınızda hep devletimizin yanında oldunuz. Vatandaşa doğru bilgi ulaştırmakta büyük gayret gösteriyorsunuz. Bizde sizlere gerekli haber alma desteği sağlıyoruz.”

MİLLİ PARKLARI KORUYARAK HİZMETE AÇACAĞIZ

Bölgemiz için çok önemli olan milli parklarımızla ilgili turizme açabilecek onlarla ilgili çalıştay yapacağız. Gökovadan başlayarak Datça’ya kadar olan alanda geniş bir bölgeyi kapsayan milli park alanlarımız var. Milli parkları turizme daha iyi nasıl açabileceksek artık düşünme değil uygulamasını yapacağız. Artık milli parklar dokunulmaz değil, milli parkı koruyarak insanların hizmetine açacağız. Eskiden mili parka aman girilmez aman bozulur gibi yasakları aşarak turizme kazandıracağız. Mili parklarımız korunacak. Mili park özelliğinden hiçbir ödün vermeden insanlarımıza açacağız”

İŞÇİYE VE İŞVERENE DEVLET DESTEĞİ

Devlet işçisini, turizmcisini, işverenine her zaman destek olur. Devlet insanların her zaman iyi gününde ve kötü gününde her zaman yanındadır. Bu yönde ekonomiyle ilgili turizmle ilgili bu bölgedeki çalışmalar için adımımızı attık. Bugünden itibaren kaymakamımız ticaret odamız, turizm birlikleri arkadaşlarımız bir yıl boyunca işverenle işçi arasındaki devletimizin sağladığı imkanları anlatarak istihdam alanlarını anlatarak istihdam kapasitesini genişleteceğiz. Cumhurbaşkanımız bu konuda milli seferberlik ilan etti. İşadamlarımız ne kadar kişi çalıştırabilecekse o kadar kişi çalıştıracak ve işsizlere istihdam sağlayacak. Bu seferberliği yapıp işsiz insanlarımızı iş sahibi yapacağız. Seferberliğimiz başladı. Kanun Hükmünde Kararnamede bu yasa çıktı. Şubat ayında başladı ve yıl sonuna kadar devam edecek. Bize düşen görev Muğla’da işsiz kalmış, işten çıkmış kişilere tekrar istihdama kavuşturmaya çalışacağız.  İşverenlerimizde maliyeti arttırır diye bir endişesi varsa onlara da devlet olarak işverenlerimize her çalıştırdığı işe aldığı işçi için asgari ücretin%50’sini yani 773 lirasını sigortasını devlet ödeyecek. Dolayısıyla bu işçilerimiz için bir imkan. İşverenler içinde büyük bir imkan. Bu sadece turizmcilerimiz için değil diğer sektörler içinde geçerli. Burada sadece dikkat edilmesi gereken konu işçi olarak çalışacak kişinin geriye dönük 3 ay işsiz kalmış olması gerekiyor. Muğla’da bu seferberliği başlattık. Arkadaşlarımız ilçe ilçe gezerek bu seferberliği anlatacaklar”

GENÇLERİMİZ SPORDA BAŞARILI

Spor alanında da Muğla’da gençlerimiz başarılı çocuklar. Yani aklınıza gelen her türlü sporu yapabilecek gençlerimiz var. İşte bu gençlerimizi spor organizasyonları yapabilecek altyapıları sağlamaya çalışacağız. 1480 km sahil kıyımız var. Bunlarada iki tane önemli koyumuz olan Göcek ve Gökova koylarımız var. Ayrıca küçük ve büyük çok koylarımız var. Buralara su sporları yapılabilecek parkurları ilave edeceğiz. Uygun olan yerlere dünyada su sporları ile ilgili ne yapılıyorsa bunları bu bölgemizde yapacağız. Artık uluslar arası spor organizasyonlarını yapar hale geleceğiz. Bunun yanında su altı sporlarını da yapacağız. Ayrıca hava sporlarını da Muğla’da yaygınlaştıracağız” dedi.

 

Ayrıca soru cevap kısmında da gazetecilerin sorularını cevaplayan Muğla Valisi Amir Çiçek, 15 Temmuz Darbe girişinde Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenleyen darbeci askerlerin yargılanmasıyla ilgili soruyu cevapladı. Çiçek, “ 20 Şubat 2017 Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yakalanan askerler 6 ayrı suçtan hakim karşısına çıkacak. Savcılarımız o geceden itibaren hiçbir delil göz ardı edilmeden hepsi detaylı bir şekilde silahıyla helikopteriyle yakalandı ve adliyeye teslim edildi. Hukuk adalet ne ise o şekilde yargılanacaklar. Onun için duruşmada güvenliği en iyi şekilde sağlayacağız. Güvenlik birimlerimiz gerekli araştırmasını yaptı. Biz devlet olarak görevimizi en iyi şekilde yapacağız. Takviye olarak dışarıdan da ekiplerimiz gelecek. Yargılama usulüne uygun bir şekilde yapılacak. Mahkeme başkanı salonu herkese açmayabilir o da mahkeme başkanının uygulamasına bağlı”

“SİT ALANLARI İMARA AÇILMIYOR YAPILAN ÇALIŞMALAR BİLİMSEL AMAÇLIDIR”

Sit alanlarıyla ilgili imara açılacağı konusunu da cevaplayan Çiçek, “Bu kıyılarımız bizim gözümüzün nuru. Buraları kimse bozmaz. Çünkü bu değerler tekrar geri gelmez. Kaçak yapılarla mücadele edeceğiz. İmar kirliliğine izin vermeyeceğiz. Son zamanlarda kıyılar inşaata açılacak şeklinde haberler var. Öyle bir şey yok. İki yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüzün başlattığı bilimsel alanda kıyıların bir fotoğrafını çekiyor. Amacımız kıyıların durumunu görmek. Bu kıyıları bozalım anlamında değil. Burada bilim adamları toplantı ve bir araştırma yapıyor. Bu bakanlığımızın elinde olması gereken bir bilgidir. Hemen bozulacak gibi bir açıklama yapmak doğru değildir” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*