Bilimi seven bir nesil yetiştirmek temel amacımız. Çocuklar temel bilimleri küçük yaştan severek büyüsünler istiyoruz  çünkü her şeyin başında temel bilimler yani fizik, kimya, biyoloji ve sanat var.

Sifigu  bilimi sevdirmek, bilimin eğlenceli tarafını insanlara göstermek için kurulmuş bir grup . Açılımı sihirbaz fizikçiler gurubu. Burada öğrencilerimiz eğlenceli deneyler yaparak, yaşayarak, uygulayarak öğreniyorlar.

SİFİGU kapsamında neler var?

Üreten Çocuklar Atölyemiz var. Bu atölyede çocuklara bilim, robotik, kodlama, zeka oyunları, inovasyon, girişimcilik, origami gibi alanlarda gelişmeleri için farklı etkinlikler yaptırıyoruz. Sadece çocuklar değil eğitimciler ve diğer ilgili kişiler de üreten çocuk atölyemizden faydalanabiliyor.

Yaz kampları düzenliyoruz. Belirlenen konsept içeriğine göre çalışmalar yapıyoruz, açacağımız kampın konusuna göre de yaş aralıkları belirliyoruz.  Mesela inovasyon kampı açacaksak yaş gruplamasını 9-12 yaş olarak belirliyoruz. Eğer aile katılımlı bir kamp organize ettiysek 7-9 yaş aralığını belirliyoruz.  Tüm Türkiye’den katılımlar oluyor.

Kamp alanlarınız nerede?

Şimdiye kadar farklı yerlerde yapıyorduk kamplarımızı ama artık Marmaris’te Çiftlik Koyunda açacağız. Çiftlik Koyunda bir arazi kiraladık.  Bu arazi çadır konaklamaları ve atölyeleriyle yaklaşık 150 -200 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasiteli denize sıfır bir alan. Orada hem gönüllü çalışmalar yapılacak hem de derneğin ekonomik olarak ilerleyebilmesi için destekli işler yapılacak. Şu anda 5 dönümlük bir alanda kamp kuruldu. Nisan ayından itibaren insanları bu kamp alanında ağırlamak istiyoruz. Artık sadece bilim değil spor ve sanat ta işin içine girdi. Geçtiğimiz yaz yüzme gruplarına açık deniz antrenmanları yaptırdığımız 2 tane spor kampı yaptık.

Bilim Şenlikleri düzenliyoruz. Marmaris Bilim Şenliği üreten çocuklar akademisi derneğinin düzenlemiş olduğu, yaptığımız eğlenceli bilimsel etkinliklerin  Marmaris’teki çocuklara ulaşmasını hedefleyen bir  şenlik. Şimdiye kadar dört tanesi Marmaris’te bir tanesi de Datça’da olmak üzere 5 bilim şenliği yapıldı. Önce çocukları topluyoruz onlara eğitim veriyoruz sonra çocuklar stantlara çıkıyor ve kendi deneylerini misafirlere sunuyorlar.  Herhangi bir finansörümüz yok. Bu şenlikler sadece 2- 3 tane gönüllü insanın bize sağladığı destek ve bizim bireysel çabalarımızla gerçekleşiyor. Sponsorluklarla yürütüyoruz.

Ahşap atölyeniz çok ilginç

Ahşap atölyemizde çocuklar için özel üretilmiş makineler var. Tamamen çocukların güvenliği göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Çocuklar orada zeka oyunları üretiyorlar, hediyelik eşya üretiyorlar, kendi tasarımlarını üretiyorlar. Ders materyalleri, yapacakları deneyler için materyaller, bazen de bilimsel bir oyuncak üretiyorlar.

TÜBİTAK’ a  da destek veriyorsunuz

Aslında pek çok kuruma destek veriyoruz. TÜBİTAK  da onlardan biri. TÜBİTAK’ın Türkiye’nin her köşesinde çocukların fen doğa bilim bilincinin artması için düzenlemiş olduğu programlara gidiyoruz oralarda etkinlikler yapıyoruz ve geri geliyoruz.

Okullarla işbirliğiniz var mı?

Devlet okulları bağlı oldukları ilin eğitim müdürlüklerinden izin alarak buraya geliyorlar. İstedikleri etkinlik doğrultusunda program yapıyoruz. Mesela o dönem fen derslerinde ses deneylerini görüyorlarsa sesle ilgili deneyler yapıyoruz veya çocukları 3 boyutlu tasarımla tanıştırmak istiyorlarsa  3 boyutlu tasarımla tanıştırıyoruz. Biz bu programları sadece öğrenciler için değil öğretmenler için de yapıyoruz. Öğretmenlerin Avrupa Birliği değişim projelerinde bazı donanımlar elde etmeleri gerekiyor biz de gerekli desteği sağlıyoruz.

Sanatla ilgili neler yapıyorsunuz?

Çocuklara sanatla ilgili akademik bilgi vermiyoruz. Bizim amacımız sanatı severek büyümelerini sağlamak. Örneğin çocuk boyayı, kullanacağı malzemeyi tanısın ve sevsin. Çocuklara burada kendi fırçalarını yaptırdık, kendi resim defterlerini kendileri yaptılar. Bitkileri ezerek karıştırarak  kök boyalar ürettiler. Taş baskı, kumaş baskı gibi geleneksel yöntemlerle bir şeyler ürettiler. Taş baskıyla , ağaç baskıyla kendi bandanalarını kendi tişörtlerini süslediler. Ebru sanatının altında yatan malzeme nasıl hazırlanır, kitre nedir öğrendiler ve kendi ebrularını yaptılar.

Robot da yapıyor musunuz?

Robot yapmak çok iddialı olur. Robotu nasıl kodlayacaklarını, robot un altında yatan bilimi öğreniyorlar. Günlük hayata ait pratik projeler geliştiriyorlar. Mesela çocuğumuz diyor ki “güneş doğduğu zaman benim perdem açılsın ve içeriye güneş ışığı girsin”. Işık algılayıcılar, motorlar kullanarak perdesini açacak aparatı yapabiliyor. Sokak hayvanları için otomatik yemleme sistemi yaptılar. Biz günlük sıkıntıları çözebilecek projeler geliştiriyoruz.

 

Eğitimci sayısı

Marmaris’te 8 eğitmenimiz var. Eğitmenlerimizin hepsinin pedagojik formasyonları var ve hepsi kendi konularında deneyim sahibi. Örneğin origami dersine girecek eğitmen origami konusunda birçok proje yapmış, kamp deneyimine sahip kendi alanında donanımlı bir kişidir. Bunun dışında yapacağımız etkinliğe göre dışarıdan gelen eğitmenler de oluyor. Yaklaşık 100 kişilik bir gönüllü kadromuz var.

Mali desteğiniz var mı?

Pek yok aslında sponsor bulmakta zorlanıyoruz. Sadece 4 senedir bize düzenli destek veren Konak kırtasiye, Orse ambalaj, Çelebi Tekstil var. Özel okullarla, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal ile, Deniz Ticaret Odası, Marmaris Belediyesi  ile görüştük ufak destekleri oluyor ancak yeterli değil. Şenlikleri biz hallediyoruz zaten ama derneğin ayakta durabilmesi ve hayallerimizi, projelerimizi gerçekleştirebilmemiz  için destek gerekiyor.

Çok anlamlı bir projeniz var

Evet gezici bilim aracı projesi ama maalesef bu projemiz için destekçi bulamıyoruz. Eğer gerçekleştirebilirsek civardaki tüm köy okullarını gezerek onlara ahşap atölyesini de içinde barındıracak şekilde teknolojiyi,  bilimi, sanatı, sevdirecek etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Sırayla belirlediğimiz okullara giderek 14 haftalık programlar uygulamayı düşünüyoruz. Eğer sponsor bulursak 14 haftalık programlarda gittiğimiz okullarda sadece çocuklar değil öğretmenlerde programa dahil olacak.  Okullara küçük laboratuarlar kurulacak biz gittikten sonra da öğretmenler öğrencilerle devam edebilecek.

Mesajınız var mı?

Biz çocukların temel bilgileri almalarını bu bilgilerin üzerine proje koymalarını istiyoruz. Hayattan bağımsız değiliz çevremizde birçok sorun var ve bu sorunları çözmek için projelere, projeleri gerçekleştirmek için de alt donanıma ihtiyaç var. Alt donanımları burada öğreniyorlar sonra bunları projelere dönüştürüyorlar.  Yani buraya gelen çocukların burada günlük hayattan bağımsız bilgiler edinip ihtiyaç olmayan oyuncaklar üretmelerini istemiyoruz

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*