Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un adı düzenlenen törenle şehadetinin ikinci yıl dönümünde mezun olduğu 75. Yıl Ortaokuluna verildi.

Törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Vali Yardımcıları Kamil Köten ve Rıza Dalan, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, şehidin annesi Zehra, babası Remzi, abisi Ali Volkan, eşi Seda ve oğlu Kıvanç Cesur, daire müdürleri, şehit aileleri, gaziler, askerler, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, şehitler için Üniversite Camisi İmamı Müslüm Çavlı tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu, daha sonra İl Müftüsü Abdurrahman Koçak tarafından dua edildi.

 

Okul Müdürü Savaş Koca’nın okuduğu “Bu Vatan Kimin” adlı şiir ve 8F öğrencisi Melis Bozyer’in kompozisyonu duygulu anlar yaşattı.

 

Törende yaptığı konuşmada Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un babası Remzi Cesur, oğlunun 24 Mayıs 2016 yılında Van’ın Çaldıran ilçesinde İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaparken şehit olduğunu belirtti. Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un eski adıyla Merkez Ortaokulunda okuduğunu aktaran baba Cesur, şehidin birincilikle bitirdiği okulu çok sevdiği için okula isminin verilmesini istediklerini ifade etti.

 

Şehidin isminin mezun olduğu okula verilmesinden büyük gurur ve onur duyduğunu belirten Vali Civelek ise, “Gönüllerimizde efsaneleşen şehitlerimizi manevi anlamda ölümsüzleştirmek, aziz hatıralarını yaşatmak için isimlerini eğitim kurumlarına veriyoruz. Şehitlerimize ne kadar minnettar olsak ne kadar şükran duysak onlar için ne yapsak azdır. Şehitlerimizin fedakârlıklarının karşılığını verebilmek mümkün değildir. En kıymetli varlığımız, uğrunda can verilen, kan akıtılan, her karışı kanla yoğrulan bu kutsal vatan toprakları bizlere şehitlerimizin emanetidir. Vatan olmadan millet olmaz, millet olmaksızın devlet olmaz, hür ve bağımsız yaşam olmaz. Dolayısıyla tüm şehitlerimize minnettarız. Şehitlerimizi asla unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.

 

“Vatanperver nesiller yetiştirileceğine inanıyorum”

 

Vali Civelek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bizlere düşen görev bu cennet vatanı sonsuza dek korumak yaşatmak ve bizden sonra ki gelecek nesillere devretmek. Aynı zamanda da şehitlerimize layık olacak yeni nesiller yetiştirmektir. İnanıyorum ki Menteşe Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Ortaokulunda vatanperver, milli ve manevi değerlerimizi benimsemiş kendisine, ailesine, milletine ve tüm insanlığa yararlı gençler yetiştirilecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şehidimiz Kıvanç Cesur ile beraber tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum. Yaşamdaki gazilere şükranlarımı sunuyorum. Tüm şehitlerimizin ruhu şad, mekânları cennet olsun”

Vali Civelek’in konuşmasının ardından Vali Civelek, Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur’un ailesi ve protokol üyeleri ile birlikte İl Jandarma Komutanlığının desteğiyle hazırlanan “Atatürk ve Şehit Köşesi”nin açılışı yapıldı.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*