Santa Marmaris!

0
244

Pamukkale Şarapçılığın Marmaris’te yenilenen mağazasında açılış gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Pamukkale Şarapçılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Tokat Marmaris’i çok sevdiğini, gönlündeki yerinin ayrı olduğunu belirtti. Yasin Tokat, ayrıca Marmaris’i  kızları Finans Müdürü, Portföy Yöneticisi ve Kıdemli Araştırmacı Yeşim Tokat-Açıkel ve çevre mühendisi Duygu Tokat Üstün ‘ün yaşadığı Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki ‘Santa Barbara’  adlı kasabasına benzediğini söyledi, “Marmaris doğası ile konumu ile dünyanın sayılı güzellikteki kentlerinden” dedi.

SANKİ MARMARİS’İN İKİZİ!
Yasin Tokat’ın sözleri, açılışa katılanlarda Santa Barbara  merakı uyandırdı. İnternet üzerinden görsellere ve verilere ulaşanlar gerçekten şaşırtıcı benzerliklerle karşılaştı.  İki yerleşim merkezi arasındaki ‘sanki ikizler’ dedirten müthiş benzerliklerden bazıları şöyle:

Aralarında okyanuslar ve kıtalar bulunan Santa Barbara ve Marmaris iklimi ve doğası ile sanki  aynı iki kent. Mimari açıdan da benzeyen iki  kentte de yaşam, yatçılık denizcilik balıkçılık ve turizm üzerine kurulu. Amerika’nın Riviera’sı Santa Barbara’nın nüfusu  118 bin yani 90 binlik Marmaris’le kafa kafaya.. Yazın sıcağın bunalttığı Santa Barbara da Marmaris gibi Akdeniz iklimine sahip. Ayrıca, Marmaris gibi çok aktif.

İKİSİ DE ÇOK AKTİF

Santa Barnara’da da, su sporları; sörf, yelkenli, yüzme, scuba diving, dağ sporları; kaya tırmanışı, kamp, yürüyüş, plaj aktiviteleri; voleybol, paten yapma, barbekü partileri, şehir sporları, golf, bisiklete binme, gibi etkinlikler yapılabiliyor. 15 doğal plajı olan kasaba 1961 yılında Marmaris’te yaşanan deprem gibi, yıkıcı bir sarsıntıyı 1925 yılında yaşamış. Palmiye ağaçlarının maki bitkileri tek katlı bahçeli evleri büyük otelleri ile benzerlik taşıyan kentin yaşayanlarından Marmaris’i görenler de Yasin Tokat’la  aynı görüşe sahip.

Peki araların da hiç mi fark yok? Var.. Marmaris’te olmayan hava alanı Santa Barbara’da var…

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*