Yaz mevsimine denk geldiği için ramazan ayı iftar ile sahur arasındaki sürenin kısa olmasına neden oluyor. Uzun saatler süren açlık sonrasında, iftar sofralarının bereketi ile bolca tüketilen yiyecekler ve içecekler midede şişkinlik yapıyor. Yemekle birlikte, öncesinde ve sonrasında içilen 1-2 bardak şalgam suyu, midenizi rahatlatırken sindirimi de kolaylaştırıyor.

Ramazan ayının mevsim sıcaklıklarının en yoğun olduğu aylara denk gelmesiyle birlikte hem hava koşulları hem de aç kalınan sürenin uzunluğu, oruç tutan bireylerin vücut dengesini değiştirebiliyor. İftar ve sahurda yenebilecek ağır yiyecekler beslenme alışkanlığı ile değişen metabolizma hızı vücudumuzda problemlere neden olabiliyor. Vücut dengesinin korunmasında ise en büyük yardımı sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle “şalgam suyu” sağlıyor.

Sağlığınız İçin Faydaları Saymakla Bitmiyor 

Diyabetiklerinde gönül rahatlığıyla içebileceği şalgam suyu şeker içermiyor. Vücut için doğal ve katkısız bir besin kaynağı olan şalgam suyunun en önemli hammaddesi mor havuç A vitamini deposu. Aynı zamanda doğal mor rengi ile de zengin antioksidan kaynağı.Bu özelliğiyle göz sağlığına da katkısı bilimsel olarak kanıtlanan şalgam suyunun insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Özelikle hazmı zor yiyeceklerin yanında içilen şalgam suyu; vücuttaki toksinleri atıyor, bağırsakları çalıştırarak fazla kiloların atılmasına yardımcı oluyor ve ayrıca hücre yenileyici özelliği de bulunuyor. Serinletici özelliği bulunan şalgam suyu sıcak yaz günlerinde harareti önlemede de büyük bir rol oynuyor.

Türkiye’de şalgam suyu pazarında en büyük paya sahip Doğanay’ın Gıda Mühendisi Dila Beşen: A ve B grubu vitaminlerini içeren, bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştıran şalgam suyu; Kalsiyum ve potasyum yönünden oldukça zengindir. Antioksidan kaynağı olan şalgam suyu üretiminde kullanılan mor havuç, şalgam turpu, bulgur mayası ile vücut için doğal ve katkısız bir besin kaynağıdır. Şalgam suyunun mayalanması için üretimi esnasında içerisine konulan doğal bulgur mayası (setik) şalgamın içerisindeki doğal şekerin tamamını parçalıyor ve böylece şalgam suyunun içerisinde bulunan şekeri sıfırlıyor.Bu yıl Ramazan ayında iftar ile sahur arasındaki sürenin kısa olması sebebiyle sindirim sistemimize yaşanabilecek rahatsızlıklar için iftarda ve iftar ile sahur arasındaki zamanda içilecek bir iki bardak şalgam suyu, hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle sindirim sistemini hızlanmasını ve rahatlamayı sağlar.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*