Merak edilen “Saatler ne zaman ileri alınacak” sorusu yanıt buldu. 28 Mart Cumartesi’yi 29 Mart Pazar gününe bağlayan gece saat 03.00’te saatler ileri alınacak ve yaz saatine geçilecek. Bu uygulamayla birlikte güneş ışığından faydalanma süresi de 1 saat artmış olacak. İşte yaz saati uygulamasının detayları.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. 1800’lü yılların sonunda bu yana bir çok ülke tarafından uygulanan yaz saati uygulaması, ülkeler arasında farklılık gösterebiliyor.

YAZ SAATİ NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Yaz Saati uygulamasına geçilmesinin ardından mesai saatleri de değişecek. Yani memurlar 30 Mart Pazartesi gün mesaiye yaz saati düzenlemesine göre başlayacak ve bitirecekler.26 Ekim’de kış saati uygulamasına geçilmesinin ardından mesai saatleri 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlenmişti. 30 Mart’ta yaz saati uygulamasına göre yeniden eski saatlere dönülecek ve memurların mesai saatleri 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 şeklinde olacak.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDEN YAPILIYOR?

Türkiye’de Sonbahar’da başlayan kış saati uygulaması, İlkbahar ile birlikte değişiyor ve yaz saati uygulamasına geçiliyor. 7 ay boyunca devam edecek olan ve Ekim ayında tamamlanacak yaz saati uygulamasında saatler bir saat ileriye alınıyor. Yaz saatine geçilmesindeki amaç Bakanlar Kurulu kararıyla 16 Şubat 2014 tarihli ve 28915 sayılı Resmi Gazete’de, ‘gün ışığından daha fazla yararlanmak’ olarak belirtiliyor. Yani saat  değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasıyla gerçekleşiyor. Öte yandan yaz saati ve kış saati uygulamaları AB’deki saat düzenlemesine paralel olarak gerçekleştiriliyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASININ FAYDALARI VE SORUNLAR

Willett’ın 1907 yılındaki önerisiyle beraber, daha uzun sürecek olan gündüz saatleri sayesinde çeşitli boş zaman etkinliklerine zaman kalacak olması tartışılmaya başlandı. Özellikle yüksek enlemlerde yer alan yerlerde yazları gerçekleşen gündönümlerine yakın günlerin uzun gündüz saatleri içeriyor olması, bu bölgelerdeki gündüz vaktinin daha verimli bir şekilde kullanılacağı ve sabahın erken saatlerinin boşa harcanmayacak olması anlamına geliyordu. Yaz Saati, kışın herhangi bir geniş çaplı getiriye sahip değildir. Bunun nedeni, kış sabahlarının karanlık oluşu, dolayısıyla çalışanların güneşli havada yapılabilecek boş zaman etkinliklerinin olmaması veya çocukların erken saatlerde kalkıp karanlıkta okula gitmek zorunda kalmasıdır.

Günün planlanması hakkında genel görüş, yaz saati uygulamasının birçok getiriye sahip olduğudur. Örneğin, belli bir amaca yönelik olarak insanları erken kalkmaya itmesi, bu uygulamadan kişisel olarak hoşlanmayan kişiler için bile olumlu bir yandır. Düzenlemenin avantajları öyle büyüktür ki, birçok insan çalışma programını televizyon yayınları ve günışığına göre ayarlayıp değiştirerek, yaz saati uygulamasının kullanılmakta olup olmadığını göz ardı eder.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*