Untitled-1

DÜNYANIN GAYRİMENKUL VİTRİNİ

[box type=”custom” color=”#ffffff” bg=”#ff0000″]Marmaris’te ilklere imza atan Realty-TR Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık sahibi Fatih Elibol artan başarı grafiği ile adından sıkça söz ettiriyor. Son yılların gözde mesleği olan gayrimenkul yatırım danışmanlığını istikrarlı bir şekilde icra eden ve hakkında en çok konuşulan gayrimenkul yatırım danışmanı Fatih Elibol ile enine boyuna mesleğinin sırlarını ve hedeflerini konuştuk. [/box]

Ş.M: Son zamanlarda Marmaris’te hakkınızda çok konuşuluyor. Sizce nedir sebebi?
F.E.: (Gülüyor) ”İnsanların senin hakkında konuşmasından daha kötü bir tek şey vardır: o da insanların senin hakkında konuşmaması.” Oscar Wilde’ın çok sevdiğim sözüdür. Eğer hakkımızda konuşturamıyorsak bir şeyler eksik demektir. Ben Marmaris’te hiçbir emlakçının yapamadığını yapıyor, mesleğimi olması gerektiği gibi icra ediyorum. Hatta Marmaris’in alışılmış özellikteki basit mantıklarla çalışan emlakçıların çok çok üstünde,  dünya ölçeğindeki standartlarda yarışıyoruz. Elde ettiğimiz başarılar, ödüller ve satış grafikleri bunun göstergesi. Hal böyle olunca takip ediliyoruz ve konuşuluyoruz.
Ş.M. : Peki bu meslekte başarılı olmanın ölçütü nedir?
F.E. : Kitle iletişim araçlarını tam olarak kullanabilmek. Mesleki bilgilerinizin işinize yeterli ve hakim olması, Markanızın bilinirliğinin olması, internet sayfanızın çok ziyaret alması, telefonlarınızın gayrimenkul alıcıları ve satıcıları tarafından sürekli aranması, ‘markanızı biz de kullanabilir miyiz?’ denilmesi, ‘nedir bu işin sırrı realty2diye sorulması’ bile benim için bir başarı ölçüsüdür, işinizi doğru yaptığınızın göstergesidir.

Ş.M.: İşimizi nasıl doğru yapabiliriz?
F.E.: Öncelikle prensiplerimiz, şirketimizin vizyonu ve misyonu var, etik değerler, dürüstlük ve güven çok önemli. Tüm anlaşmalarımız, yazışmalarımız kayıt altında ve sözleşmelidir. Bunlar önemli kurallar, ayrıca mesleki eğitim, kariyer şart. Gayrimenkul yatırım danışmanlığına meslek olarak,  profesyonelce bakmak gerekiyor. Eğitimli bir ekip, doğru kadro, uzman iş ortakları yerinde ve zamanında yapılan reklamlar, ayrıca az önce dediğim gibi kitle iletişim araçlarını çok iyi kullanmak gerekiyor, astığı emlak ilanındaki telefon numarası kullanım dışı olan ilanlar gördüm, web sayfası bile olmayan işletmeler var hala, bizim birçok meslekten çok önde olmamız gerekiyor, dünyanın en çok kazandıran meslekleri arasında bizim mesleğimiz var iken kira ödemekte zorlanan emlakçılar var. Bu da nerede hata yapıldığının göstergesi, dünyayı takip etmekte zorlanıyoruz, internet var herkeste ama hakim olmak çok önemli, facebook bi kapansa arkadaşlarının adını unutacak kişiler var, hatta duyurularını yapacak hiçbir mecraları da kalmayacak. Kitle iletişim araçlarını doğru kullanmak; bu kesinlikle çok önemli. Web sitemizin arayüzünü bile sık sık yeniliyoruz, ben bunu sırf yenilik olsun diye yapıyorum, bilgi güncellemek için 3 kişilik bilgi işlem kadrom var ve sadece bu işe bakıyor. İnternet sayfam tam 7 dilde hazırlandı. Tüm güncel bilgiler de anında çevriliyor, dünyanın her yerinden ücretsiz aranabiliyoruz ve kendi dilinden tercümanlarla konuşabiliyor arayanlar. Bünyemizde Hukuk Danışmanı, mali analiz uzmanları, reklam kadrosu gibi önemli detaylar ise asla atlanmıyor, PR danışmanımız var İstanbul’da, sosyal medya uzmanımız var, evet biz gerçekten de günümüzün gerektirdiği tüm koşulları yerine getiriyoruz, sonuçta başarı kaçınılmaz oluyor ve maksimum faydayı yakalayabiliyoruz.

Ş.M.: Başarıyı yakalamanızda olmazsa olmazınız nedir?
F.E.: Öncelikli olarak reklam yapmak. Firmanızın tanıtımını çok iyi yapmak gerekir. Biz  outdoor mecralarına, yayınlara reklam vererek emlak kiralamak veya satın almak isteyenleri bilgilendiriyoruz.  Şirketimiz bünyesinde çıkan Alife Gayrimenkul Dergisi ile de emlak sektöründeki gelişmeleri duyurarak benzersiz bir hizmet veriyoruz. Katıldığımız uluslar arası emlak fuarlarında da hem gayrimenkullerimizi tanıtıyor hem de gelen bayilik taleplerini değerlendiriyoruz.
Ayrıca başarının en önemli anahtarı mutlu olmaktır, işinde ve evinde mutlu olmak bunun sırrı da eşim Gülsen Hanım’da saklı. Kızlarımızın derslerindeki başarısı ve özgüveni de eşimin disiplinli ve sevgi dolu yaklaşımlarına bağlıyorum, benim de işimde en büyük destekçim, başarımdaki sır eşim Gülsen Hanım’dır.

Ş.M. : Franchise sisteminden de bahsedebilir misiniz?
F.E.: Franchise ofislerimize sunduğumuz benzersiz sitemde, 100% Dil Desteği, bölgesinde rakipsizlik, uluslar arası ve ulusal fuarlarda temsil edilme, çağrı merkezi, online eğitim, hukuk danışmanlığı ve bilgi desteği, online pazarlama, online alışveriş, kurumsal kimlik, tanıtım ve sadece franchise ofislerinin portföyünün yer aldığı ülke çapında yayımlanan Alife Gayrimenkul Dergisi’nde yer alma gibi birçok imkanı sunuyor.

Ş.M. : Peki kaç Franchise ofisiniz var?
F.E.: Realty-TR Gayrimenkul Yatırımları ve Danışmanlık Türkiye, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İsrail, İtalya, Kazakistan, Rusya, İspanya, İsviçre, Tataristan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri’nin içinde yer aldığı 27 ülkenin 30’u aşkın bölgesinde franchise ofislerimiz var.

Ş.M.: Franchising fikrinin nasıl doğdu ?
F.E.: Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ve anketler ülkemizde bugüne kadar gayrimenkul sektöründe Franchise sistemlerinin yetersiz, desteksiz ve bencil olduğunu ortaya koymuştur. Dünya devi firmaların bile uluslararası anlamda müşteri akışını sağlayamadığı, yabancı yatırımcı ve alıcıları pazara dahil edemedikleri görülmüştür. Tüm bunlar pazarlamanın gerekleridir, bu gerekleri yerine getirmek için ise franchise ofislerinin doğru şekilde yönlendirmediği, kendi başlarına bırakıldığı görülmektedir. Bu fikir ve bilgilerden yola çıkarak Realty-TR Gayrimenkul Yatırımları ve Danışmanlık uluslararası gayrimenkul sektöründe Franchise ortaklarına tam destek, verimli ve profesyonel hizmet sunmak adına kurulan dünyanın tek ve en verimli gayrimenkul danışmanlık Franchise sistemidir. Hedefimiz ortak bir portal üzerinde dünyanın tüm gayrimenkullerini müşterilerine en kolay ve rahat ulaşımını sağlamaktır.

Ş.M.: Peki Realty-TR hedefleri nelerdir?
F.E.: Realty-TR Gayrimenkul Yatırımları ve Danışmanlık olarak öncelikli hedefimiz önümüzdeki dönemde Türkiye’de her ilde var olmak. Her ilde kurulacak olan şubelerimiz sonrasında her ilçede ve her semtte de bir Realty-TR Gayrimenkul Yatırımları ve Danışmanlık ofisinin bulunması ikinci hedefimiz.  Bölgesel ofis sayımızın artması gayrimenkul danışmanlık hizmetine ihtiyacı olan kişilere daha doğru ve yakın hizmet sağlamamızı kolaylaştıracak.  Bizim için bir ilde bulunan her semt bir bölge niteliği taşımaktadır. Yani örneğin İstanbul’da, Ankara’da, Diyarbakır’da, Antalya’da yahut yurtdışındaki herhangi bir ülkenin bir şehrinde ki her semt bizim için ayrı ayrı bölge olarak nitelendirilmekte. Buna neden ihtiyaç duydunuz derseniz herkes kendi bölgesine ne kadar çok hakim olursa o kadar doğru hizmet verebilir. Buda hem daha nitelikli portföye sahip olmak hem de daha lokal hizmet verilmesini sağlayacaktır. Bu sayede franchise ofislerimiz kendi bölgelerine daha iyi hakim olup müşterilerine daha doğru hizmet sağlayacaktır.”

SPK  Alım/Satım Aracılığı Yetki Belgesi ve  ISO 9001-2008 Kalite Sistem Belgesi’ne sahip ve aynı zamanda SPK lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olan Realty-TR Kurucusu Fatih Elibol, kısa sürede yaptığı kampanyalar ve uyguladığı net sonuçlar  veren satış  sistemiyle her zaman rakiplerinin önünde gidiyor.

Realty- TR’ye Avrupa Birliği’nde Tüketicileri Koruma Derneği Tavsiye Ediyoruz Sertifikası
REALTY-TR Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık çeşitli kurum ve kuruluşlardan aldığı ödüllerin yanı sıra Avrupa Birliği’inde Tüketicileri Koruma Derneği, üye tüketiciler arasında Gayrimenkul Danışmanlık sektöründe “markaya ilgi” derecesini araştırarak, kalite açısından, beğeni derecesini ölçtürdü. En çok beğenilen ve tercih edilen marka olarak REALTY-TR Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık’ı seçti. REALTY-TR Uluslar  Arası Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık  Franchising’e tüm tüketicilere gösterdiği saygı için,  düzenlenen törende “Tüm Tüketicilere Tavsiye Ediyoruz” logosunu verdi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*