Marmaris Belediyesi desteğiyle İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Marmaris Körfezi ve ilçe merkezi kıyı şeridi boyunca “Posidonia Oceanica Çayırlarının Tespiti Çalışması” kapsamında, dalış destekli bilimsel araştırmaları ile ilgili toplantı yapıldı. Green Nature Diamond Otel’de yapılan toplantıya Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Belediye Meclis Üyesi Acar Ünlü, Jeofizik Y. Müh. Hakan Beyaz, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Yard. Doç. Dr. Ahsen Yüksek ve araştırma ekibi ile Muğla Muski, Muğla Büyükşehir Çevre Koruma ve Marmaris Milli Park yetkilileri katıldı.

Marmaris Körfezi’ndeki belirlenen alanlarda, tüplü dalış yapılarak Posidonia Oceanica çayırlarının durumunun tespitini yapacaklarını söyleyen uzmanlar, çalışmalardan elde edilen verilerin değerlendirilerek en kısa zamanda rapor olarak hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladılar.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, yaptığı konuşmada bu çalışmanın amacının dünyada eşi benzeri olmayan Marmaris Körfezi’nin mevcut durumunu tespit etmek olduğunu belirtirken, “Marmaris Körfezi, kapalı bir havuz gibi. Bu özelliğiyle, eşi benzeri olmayan bir güzelliği sahip olmakla birlikte çevresel denge açısından risk de taşıyor. Posidonia çayırları, körfezinin mevcut durumun önemli bir göstergesi. Durumu tespit için yapılacak en doğru işlem bilimsel çalışmalar. Bu sebeple, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü’nün değerli bilim adamları uzmanları buradalar. İncelemeler sonrası hazırlayacakları rapor ve bizlere sunacakları öneriler doğrultusunda üzerimize düşeni yerine getireceğiz. Körfezimize sonuna kadar sahip çıkılması, korunmasını önemsiyoruz. Bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz.  Ama tek başına bu mümkün değil. Tüm kurumların, herkesin de söz konusu sorumluluğu hissetmeye, gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Yardımcı Doçent Doktor Ahsen Yüksek de konuşmasında, Posidonia çayırlarının denizaltı ekolojisi açısından büyük önem taşıdığına vurgularken, “Posidonia çayırlarının ortamdan kaybolması, balık çeşitliliğinin ve miktarının azalması, kıyı çizgisi ve plajlarının kaybolması veya hasar görmesine sebep olmaktadır. İşte bütün bu sebeplerden ötürü, Posidonia çayırları, Barcelona Sözleşmesiyle Akdeniz Havzası’nda koruma altına alınmıştır. Türkiye de, Barcelona’da imzalanan “Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması” anlaşmasına 2002’de taraf olmuştur.”dedi.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*