Marmaris O’nu topuğu olmayan Ürdünlü bir hastaya yaptığı topuk ameliyatı ile tanıdı. Dünyada eşine az rastlanan bu topuk onarım ameliyatıyla sağlığına kavuşan Ürdünlü hasta 14 yıldır tedavi olmak için ülke ülke dolaşmış şifayı ünlü Doktor Tahsin Oğuz Acartürk’te bulmuştu.
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi; Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Tahsin Oğuz Acartürk, Ürdünlü hastaya mikrocerrahi ile topuk onarımı ameliyatı yaptı. Amerika’dan gelerek Marmaris’e yerleşen, ve çalışmalarına bölgede devam etme kararı alan Acartürk, eğitimi, deneyimi ve birikimiyle, hem Türkiye’de hem de Dünyada tanınan bir cerrah. Yaptığı başarılı ameliyatlarla dikkat çeken Acartürk, Dünyada en üst seviyede uygulanan tüm ameliyatları artık Marmaris’te yapıyor. Doçent Doktor Tahsin Oğuz Acartürk’e plastik ve estetik cerrahisi ile ilgili merak edilenleri sorduk.

Alanınızda bir çok uzmanlığa sahip, donanımlı bir eğitim özgeçmişine sahipsiniz. Bize mesleki yolculuğunuzu anlatır mısınız?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında uzmanlık almak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim. Önce Pittsburgh Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Doku Mühendisliği ve Biyomateryaller konusunda Postdoctoral Fellow olarak çalıştım. Ardından, Pittsburgh Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nde uzmanlık eğitimi aldım. Bu eğitim, çok kapsamlı olarak genel cerrahi, KBB, damar cerrahisi, kalp ve toraks cerrahisini de kapsıyordu. Bu 9 senelik çalışmalarımın ardından ülkeme dönerek, Türkiye’de de denklik aldım. Yurt dışında çalıştığım için, askerliğimi kısa dönem yapma hakkım olmasına rağmen, vatani görevimi kendi isteğimle 12 ay yedek subay olarak Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde yaptım. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştım ve Doçent oldum. Bu yıllar arasında Adana’da ve Türkiye’de yapılmamış pek çok ameliyatı gerçekleştirdim ve yeni plastik cerrahi tekniklerine öncülük ettim. Bu zaman içinde “Avrupa Genç Plastik Cerrahi” ödülünü alarak, Avrupa’nın pek çok plastik cerrahi merkezinde üst eğitimlerime devam ettim. 2011 yılında Pittsburgh Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nde Doçent olarak çalışmaya başladım ve Baş-Boyun Onarım Mikrocerrahisi Bölümü’nün direktörlüğünü üstlendim.  2013 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi uzmanlığını da aldım. Katıldığım 100’den çok ulusal ve uluslararası sunum ve konferans, yazdığım 50’den çok ulusal ve uluslararası makale ve kitap bölümü ve pek çok profesyonel ödülüm mevcut. Hem Avrupa hem Amerikan Board sertifikalarına sahibim. Ayrıca, şu an Türkiye’de çalışan tek Amerikan Board sertifikalı plastik cerrahım.

Plastik cerrahide hangi işlemleri yapıyorsunuz?

Dünyada en son teknikler ile yapılan her onarım ve estetik işlemi yapıyorum. Onarım cerrahisi kapsamında yaptığım işlemler; mikrocerrahi, lenfödem / lipödem cerrahisi, yanıklar, bacak ve ayak yaralanmaları, açık bacak kırıkları, kapanmayan yaralar, diyabetik ayak, doğumsal sorunlar, mikrotia (kulak yokluğu), dudak ve damak yarığı, çene ve yüz kırıkları, yüz felci, çene cerrahisi ve ısırım bozuklukları (maloküzyon, profiloplasti), el cerrahisi, tendon ve sinir onarımı, uzuv kopmaları ve replantasyon, yumuşak dokuda var olan iyi ve kötü huylu lezyonlar ve kitleler, kanser sonrası meme onarımı, ve cilt kanserleri. Estetik cerrahi kapsamında yaptığım işlemler;  erkekte meme büyümesi (jinekomasti), meme estetiği (meme büyütme, küçültme, dikleştirme ve kaldırma), genital estetik ve gençleştirme, burun estetiği (estetik ve nefes almaya yönelik), yüz germe, göz kapağı estetiği, boyun ve gıdı germe, alın germe ve kaş kaldırma, çene estetiği, kulak estetiği, yağ nakli, yağ emme, karın germe ve göbek estetiği, erkek karın estetiği (baklava), kalça estetiği (inceltme, kaldırma ve yağ nakli ile şekillendirme), uyluk germe ve inceltme, diz çevresi şekillendirme, baldır inceltme ve baldır kalınlaştırma ile botoks, dolgu ve PRP uygulamaları.

Neden Marmaris’i seçtiniz?

Annem daha önce bu bölgeye taşınmıştı. Ben de Amerika’dan hem onu ziyaret etmek için, hem belli dönemlerde ameliyat gerçekleştirmek için gidip geliyordum. Daha sonra Türkiye’ye yerleşmeye karar verdiğimde, sakin bir şehir hayatı ve doğa ile iç içe olmak istediğim için Marmaris’i seçtim. Ayrıca Marmaris ve çevresinde benim branşımı ilgilendiren konularda bir uzman olmaması ve halkın bu branşa yoğun ihtiyacı da benim böyle bir seçim yapmamda etkili oldu. 2 senedir Muğla merkezde olan muayenehanemi Marmaris’e  taşıdım ve her türlü hizmeti verecek şekilde bir merkeze dönüştürdüm. Türkiye’nin her yerinden hastalarım artık Marmaris’e geliyor.

 

Uluslararası alanda çalışmalarınız devam ediyor mu?

Halen Amerika’daki Pittsburgh Üniversitesi’nde Doçent olarak çalışıyorum. Şu an oradaki yoğun çalışmalarımı lenfödem cerrahisi ve estetik cerrahi alanlarında sürdürmekteyim. Senenin bir kısmında Amerika’dayım. Ayrıca her sene Vietnam’a davetli cerrah olarak kulak (mikrotia) ve yanık onarımları için gidiyorum. Yine her sene pek çok uluslararası konferansa davetli konuşmacı olarak katılıyorum. Yoğun bir akademik hayatım var.

Plastik ve Estetik cerrahinin bir farkı var mıdır?

Plastik ve Rekonstrüktif (Onarım) Cerrahi, çok geniş bir alandır ve  tüm vücut yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemi kapsar. Bu problemler doğumsal kaynaklı veya sonradan edinilmiş olabilir. Rekonstrüktif Cerrahi doğumsal anormallikler, gelişimsel bozukluklar, kaza sonucu yaralanmalar, enfeksiyonlar, tümörler (iyi ve kötü huylu urlar) ve diğer hastalıklar sonucu gelişen hasarlanmış vücut kısımlarına uygulanır.

Estetik cerrahi ise, plastik cerrahinin ve sadece plastik cerrahinin bir alt dalıdır.  Burada amaç hastalarımızı daha mutlu etmek için, cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle, vücut şeklinin daha güzel ve genç görünüme ulaşmasını sağlamaktır. Kişinin hoşuna gitmeyen vücut yapılarını yeniden şekillendirir ve görünüm olarak daha iyiyi yaratmayı amaçlarız. Estetik cerrahi plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Marmaris’teki ilk mikrocerrahi vakasını sizin yaptığınızı öğrendik. Mikrocerrahi nedir?

Mikrocerrahi, genel olarak mikroskop kullanılarak yapılan ameliyatlara denir. Benim yaptığım ameliyat, bir mikro-vasküler cerrahi, yani çok küçük damarların mikroskop altında dikilerek dokuların kanlanmasının sağlanması ve bu yöntemle bir bölgeden diğerine doku aktarımı. Marmaris’te ilk defa bir mikrocerrahi  yöntemi ile doku aktarımı yapıldı. Bu genelde, Türkiye’de üst düzeyde üniversite hastanelerinde yapılan bir girişimdir. Burada yaptığım vaka, yıllar önce topuğunu bir kazada kaybetmiş bir hastaya doku aktarımı ile yeni bir topuk yapılmasıydı. Aktardığım dokunun yaşaması ve tekrar kanlanması için mikroskop altında damarların dikilmesi gerekiyor. Buna da mikrocerrahi diyoruz. Ayrıca mikrocerrahi ile kesilen sinirler de onarılabilmektedir.

Hocam son bir soru; bu kadar aktif ve yoğun çalışan bir plastik cerrah boş zamanlarında ne yapar?

Aslında hiç boş zamanım yok. Çünkü ben yaşamı bir bütün olarak görüyorum ver her zamanım dolu geçiyor. Şöyle söyleyeyim; “hobilerim yok, yaşam tarzım var’’. Mutluluk duyduğum şeyleri boş zamanlarımda yapmıyorum, onlara zaten yaşam içinde aktif olarak zaman ayırıyorum. Güne her zaman sporla başlarım ve yoğun bir spor programım var. Özellikle ağırlık çalışıyorum, çünkü bir cerrahın her zaman güçlü ve dayanıklı olması gerekir. Beni Instagram’dan izleyenler de bilir, insanlara spor konusunda öğütler de veriyorum. Bunun yanı sıra bölgede yelken ve dalış yapıyorum, kitesurf yapmaya da başladım. Kış aylarında mutlaka dünyanın değişik kayak merkezlerinde snowboard yaparım. Resim yapmayı seviyorum. Zaten bir plastik cerrahın her zaman sanat ile uğraşması lazım. Resimlerimi görmek isteyenler Instagram’daki sayfamı takip edebilirler. Kitap ve okumak benim için vazgeçilmez bir şey ve 5000’e yakın kitabım ve büyük bir kütüphanem var.

Size ulaşmak ve takip etmek isteyenler, nereden ulaşabilirler?

Hastalarımız randevu almak için bize (0544) 971 48 01 ve (0505) 971 48 00 numaralı telefonlardan ulaşabilir ve Google Map’te  “Doçent Dr. Tahsin Oğuz Acartürk “ diye arama yaparak kliniğimizin  adres ve konum bilgilerini görebilirler. Instagram’da dr.oguzacarturk hesabından, Facebook’ta Doçent Dr. Tahsin Oğuz Acartürk hesabından, Youtube’da Doçent Dr. Tahsin Oğuz Acartürk kanalından beni takip edebilirler. Ayrıca www.oguzacarturk.com sitesinden de bilgi edinebilirler.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*