PINAR GÜLTEKİN CİNAYETİNE TEPKİLER SÜRÜYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi son sınıfında öğrenim gören 27 yaşındaki Pınar Gültekin 16 Temmuz tarihinde öğleden sonra aniden ortadan kayboldu. Ailesi ve arkadaşları polis ve jandarmaya başvurarak ayrıca sosyal medyadan yardım isteyerek Gültekin’ in bulunması için çağrıda bulundular. Ekipler, Pınar Gültekin’i bulmak için geniş çaplı arama çalışması başlatmıştı. Polis, Gültekin’in AVM‘de bir kişi ile konuştuğunu ve bu kişinin Muğla merkezde Cüce Bar isimli eğlence mekanını işleten evli ve bir kız çocuğu babası 40 yaşındaki Cemal Metin Avcı olduğunu belirledi.

Ülke gündeminde geniş yer bulan, vahşice katledilen Pınar Gültekin’in katil zanlısına büyük tepki yağdı. Kadına yönelik şiddeti önleme dernekleri, kurumlar ve bazı ünlülerden gelen tepkiler dikkatleri çekti. Muğla ve Marmaris’te de kadın cinayetlerini önlemek üzere eylemler yapıldı.

 

 

Marmaris Atatürk Meydanı’nda toplanan Kent Konseyi Kadın Meclisi basın açıklaması yaptı. Kent Konseyi Kadın Meclisi adına Nimet Atbin’in yaptığı basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Zekican Balcı, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda halk katıldı. Atbin yaptığı açıklamada “Pınar’ın yardım çağrısını duyamadık fakat katilin soluğunu ben ensemde hissediyorum, eminim ki sizler de hissediyorsunuz” dedi.

 

Atbin, sözlerini şöyle sürdürdü:
Zeynep Şenpınar’ın çığlığını da duymamıştık.  Güleda Cankelin de, Sibel’in, Hatice’nin, Gülşah’ın, Gamze’nin, Nadira’nın, Melahat’in Gülseren’in, Nazlıcan’ın, Sebahat’ın, Hülya’nın, Figen’in, Tuğçe’nin, Kadriye’nin, Şule’nin, Türkan’ın, Gönül’ün, Birgül’ün, Anna’nın…  Hiçbirinin seslerini duymadık! Bugün, bu meydanda erkek şiddetine kurban verdiğimiz kadın arkadaşlarımızın çığlığı olmak için toplandık!

Öldürülüyoruz! Tecavüze uğruyor, şiddete, işkenceye maruz kalıyoruz! Evet zanlılar yakalanıyor fakat yetersiz, caydırıcı olmayan cezalar yüzünden kadınlar öldürülmeye devam ediyor.’dedi. Ellerinde kadın cinayetlerini kınayan dövizler taşıyan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de protestoya destek verdi.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*