Osmanlı tarihinden günümüze kalan, özel ve nadide miraslardan biri olan Çini, yeniden hayat buldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk El Sanatları Bölümü Çini ve Eski Çini Onarımları Ana Sanat Dalı mezunu olan Özlem Alkan,  çalışmalarında gösterdiği estetik ve teknik nitelikli tasarımları Çini Sergisi’nde ortaya çıkardı. 2005’ de kendi atölyesini kurarak iç mimarideki çalışmalara yoğunlaştı. Gelenekselden yola çıkarak yaptığı güncel ve özgün çalışmalarını yurt içinde ve yurt dışında birçok kez sanatseverlerle buluşturan Alkan, Marmaris’teki ilk sergisini Kültür ve Sanat Evi’nde açtı.

Çini Eğitmeni Alkan, “ Çini Sanatının Türk kültüründe eskiye dayandığını ve kıymetinin bilinmesi gerektiğine söylerken, 20 yıldır Çini Sanatı ile uğraştığını ve elinden gelenin en iyisini insanlara vermeye çalıştığını belirtti. Bu sene hazırladığımız bu sergide üç ayrı konsept var. İlki Rüstem Paşa Cami konulu. Buradaki çinileri röprodüksiyon olarak hazırladık. İkinci konsept Osmanlı Dönemi Çinileri, üçüncü konsept ise “Sır Altı” tekniğini kullanarak yaptığımız modern çalışmalar ” dedi.

2011 yılından bu yana Narlıdere Halk Eğitim Merkezi’nde Çini sanatının inceliklerini öğrencilerine aktaran Alkan’ın sergisi yoğun ilgi gördü. Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Köksal sanatçıya teşekkür belgesi takdim etti. Sergi,  Marmarislilere ücretsiz olarak 13 Haziran Cumartesi’ ye kadar sunulacak.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*