Marmaris’te düzenlenen ilk Robotik Bilim Fuarı Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Okulun Fen ve Teknoloji Öğretmeni Elif Dağdevir, TÜBİTAK tarafından düzenlenen 4006 bilim fuarına başvurmasıyla,  Marmaris’te bir ilke imza atarak Robotik Bilim Fuarı düzenlenmesine katkı sağladı. Okul Müdür Yardımcısı Abdullah Turan ile Muğla’da gerçekleşen iki bölümlük bir eğitime katılan Elif Dağdevir, Muğla’da robotik eğitimine katılan 11 okul ile birlikte robotu ve robot yazılımı hakkında eğitim aldı. Daha sonra Ankara’da TÜBİTAK binasında gerçekleştirilen, Türkiye çapındaki robotik eğitmenlerinin düzenlediği iki günlük bir eğitime gittiler. Konuyla ilgili bilgi veren Elif Dağdevir  “ Robotsan tarafından tüm parçalarıyla hazır gönderilen O-bot adı verilen robotlar, bilgisayar üzerinde İdea isimli programda algoritma mantığı ile hazırlanan yazılımların robotlara yüklenmesi ile çalışmaktadır. Robot basit olarak herhangi bir çevresel değişimi algıla, ne yapacağına karar ver ve uygula mantığı ile çalışmaktadır. Robotu kullanacağınız yere göre uygun bileşenleri robota tanıtarak robotun sıcaklığı, ışığı, engeli, mesafeyi algılamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede elinizde bulunan parçalarla dilediğiniz işlevi yerine getiren robotlar tasarlayıp kendi oyuncağınızı bile üretebilirsiniz.  Eğitimleri tamamlandıktan sonra ortaokul sınıflarıyla robotik eğitimine başlayan öğrencilerimiz robotla tanıştı, eğlendi ve öğrendi. Günlük hayatta karşılaştıkları birçok olaya farklı açıdan bakmayı, aslında alışveriş merkezlerinde gördükleri otomatik açılan bir kapının bile nasıl basit bir yazılım sonucu çalıştığını öğrendiler. Benim için öğretmesi, öğrenciler için öğrenmesi zevkli ve sürekli aktif olduğumuz başarılı bir eğitim sürecini tamamladık.” dedi.

Yaklaşık iki ay süren eğitimin ardından robotlar kullanılarak 18 adet proje üretildi.  Bunlar, 29 Mayıs 2015 tarihinde Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu’nda düzenlenen Robotik Bilim Fuarı’nda sergilendi.  Labirent çözen robot, süpürgeç, konuşan robot, balık yemleme robotu, robotik tekne, sabah olunca açılan perde öğrencilerin hazırladığı ve katılımcılar tarafından beğeni ile karşılanan projelerden birkaçı  oldu.

Fuara katılan Lions Kulübü üyeleri etkinliği çok beğendiklerini söylerken, daha sonra okula  yapılacak müzik sınıfı veya fen laboratuvarına katkıda bulunacaklarını belirttiler.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*