Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Ekiplerince 4733 SKM ve 5607 SKM (Kaçak Sigara) suçuna yönelik İl Merkezinde operasyonda düzenlendi.

 

Tütün mamulleri Kaçakçılığı Terör ve Organize Suç Örgütlerinin finansman kaynağı olmakla birlikte, devletin vergi kaybı yaşamasına ve yasal ticaretin yapıldığı piyasada haksız rekabet ile haksız kazanca yol açmaktadır.

 

Kaçak Tütün Mamullerini perakende olarak piyasaya süren sokak satıcılarının özellikle makaronların yaprak sigara kâğıtlar içerisine açık kıyılmış tütünlerin doldurulması suretiyle oluşturulan sigaraların paketlenerek, ambalajlanarak ya da herhangi bir suretle bir araya getirilerek piyasaya arz edildiği tespit edilmiştir.

 

Halk sağlığını tehlikeye düşüren ve piyasaya sürerek insan sağlığını hiçe sayan kaçakçılık suçunun önüne geçilmesi amacıyla; Muğla Emniyet Müdürlüğümüz, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 19.04.2016 günü İl Merkezinde eş zamanlı 10 ayrı adrese düzenlenen operasyonda 10 şüpheli yakalanmış ve haklarında 4733 SKM suçundan idari para cezası uygulanmış, 5607 SKM suçunda ise adli işlem gerçekleştirilmiştir.

 

Gerçekleştirilen operasyonda; 185800 ADET DOLDURULMUŞ SİGARA, 2460 KİLOGRAM NARGİLE MELASİ (NARGİLE TÜTÜNÜ YERİNE KULLANIR NİKOTİNSİZ), 369 ADET ELEKTRONİK SİGARA LİKİTİ, 167 KİLOGRAM AÇIK TÜTÜN, 201 PAKET NARGİLE TÜTÜN, 38 PAKET SİGARA KAĞIDI, 30 PAKET NARGİLE KÖMÜRÜ, 6 PAKET KAÇAK ÇAY, 2 ADET ELEKTRONİK SİGARA, 6 ADET PİPO ele geçirilmiştir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*