Koronavirüs salgını nedeniyle yüksek fiyat artışlarına karşı Muğla Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince gıda malzemeleri satan iş yerleri ile kolonya ve dezenfektan satışının yapıldığı işletmelere yönelik denetimler sürüyor.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi ve tespiti amacıyla Muğla Valiliğinin koordinasyonunda Ticaret İl Müdürlüğü, Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı ve belediye personelinden oluşan ekiplerce il genelinde temel gıda maddeleri, ecza depoları, kolonya, sabun, alkol bazlı dezenfektan maddelerine yönelik haksız fiyat artışı olup olmadığına dair denetimler gerçekleştirilmiştir.

Muğla Valisi Esengül Civelek, “Koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başlandığı günden itibaren ilgili belediyeler ve kamu kurumları ile koordineli bir şekilde, İlimizde faaliyet gösteren ecza depoları, eczane, medikal ve diğer satış yerlerinde “maske, kolonya, dezenfektan, temizlik ve gıda maddeleri” ürünlerine yönelik 92 firmada denetim gerçekleştirilmiştir.” Dedi.

Vali Civelek, fiyat artışı yaptığı tespit edilen işletmeler hakkında tutanak tutulduğunu diğer işletme sahiplerinin de fiyat artışı yapmamaları konusunda yetkililerce uyarıldığını belirtti.

 

Vali Civelek, vatandaşların haksız fiyat artışlarına yönelik şikâyetlerini Ticaret Bakanlığının Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması ile Alo 175 Tüketici Danışma Hattına da bildirebileceklerini söyledi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*