Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, Türk Polis Teşkilatı ‘nın 173. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türk Kızılayı ile ortaklaşa kan bağışı kampanyası düzenliyor. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü ile Türk Kızılayı ‘nın ortaklaşa düzenleyecekleri kan bağışı kampanyası 9 Nisan 2018 günü10.00 ile 18.00 saatleri arasında Muğla İl Emniyet Müdürlüğü binasında gerçekleştirilecek. Kan bağışı kampanyasına gönüllü olarak kan bağışında bulunmak isteyen Muğla İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli personelin yanısıra vatandaşlar da katılabilecekler.
Bilindiği gibi yapılan bağışları, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanısıra kan veren kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşıyor. Kan bağışında kan hücreleri yenileniyor, bu da daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağlıyor. Uzmanlar yetişkin kişilerin yılda en az 2 defa kan vermelerinin kendi vücutlarının yenilenmesinde son derece önemli olduğunu vurguluyor. Uzmanlar kan bağışının faydalarını şu şekilde sıralıyorlar:
Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. Kan hücreleri yenilenir. İnsan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder. Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiğinde bunu yapacak insanların çıkacağını düşünerek güven duyar. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır, bu da bir yarar olarak düşünülebilir. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olmaktadır. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadır.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*