Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, basında sansürün kaldırılışının 107. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Yerel basının güçlü olması, görevini rahat bir ortamda ve güven verici biçimde yerine getirecek imkanlara kavuşması, basın yayın kuruluşlarımızın ve şehrimizin kazancı olacaktır” dedi.

Basında sansürün kaldırılarak daha özgür ve gerçekçi yayın yapılmasının sağlanmaya başladığı 24 Temmuz 1908 tarihinin, ülkemiz için büyük önem arz etmekte olduğunu belirten Başkan Süleyman Akbulut, basının; baskıya, sansür ve kısıtlamalara maruz kalmadan görevini yerine getirmesinin demokrasinin temel gereklerinden biri olduğunu söyledi. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğünün temel insan hakları arasında yer aldığına vurgu yapan Akbulut,  “İfade hürriyeti ve basın özgürlüğünün korunması, demokrasinin ilerlemesi anlamında hayati önem taşımaktadır. Basının, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma gibi çok önemli görevleri vardır. Basın milletin gözü, kulağı ve sesidir. Milletin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde basın yayın organları etkili birer araçtır” dedi.

Demokrasi ve kamuoyu arasındaki güçlü bağın düşünüldüğünde, basının üstlendiği rolün değerinin daha iyi anlaşıldığını dile getiren Akbulut, “Yerel basının güçlü olması, görevini rahat bir ortamda ve güven verici biçimde yerine getirecek imkanlara kavuşması, basın yayın kuruluşlarımızın ve şehrimizin kazancı olacaktır. İlimiz basını, kamu yararını gözeterek, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimsemiştir. Basın kuruluşlarımız kamuoyunu bilgilendirme görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getirmektedir. Bu vesile ile gece-gündüz demeden, mesai kavramı gözetmeksizin büyük bir özveriyle çalışan tüm meslektaşlarımın bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Akbulut açıklamasının sonunda terör saldırılarını da lanetleyerek,  “Hain terör saldırılarda yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza ve şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*