“Kadınlar daha iyi bir dünya için farklılık yaratabilir” sloganıyla yola çıkan ve geçtiğimiz yılda da meme kanserine dikkat çekerek “Pembe Yelken” organizasyonuna imza atan Kadınlar Yelken Okulu, 6. Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası etkinliğini bu yıl kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla düzenledi. İş kadınları Neslihan Karayel, Deniz İrengün Suyolcu ve Lale Manço Ahıskalı öncülüğünde 9 ülkeden gelen kadın yelkenciler, 8 teknelik filoyla 12 Eylül günü Netsel Marina’dan denize açıldı.  Her akşam Hisarönü Körfezi’nin eşsiz koylarında konaklayarak, bir hafta boyunca “kadına şiddete” dikkat çekecek olan 50 kadın yelkenli, açılışlarını ise Vela Marine Club’ta gerçekleşti.

Kadınlar Yelken Okulu’nun iş kadınlarından Lale Manço Ahıskalı, etkinliğin açılış konuşmasında; “ Bu sene yelkenlerimizi, son yıllarda ülkemizde ve dünyada ürkütücü boyutlara ulaşan kadına şiddete karşı farkındalığı arttırmak amacıyla açıyor ve flamalarımızda “Sail Purple” sloganımızı taşıyoruz. Mor şiddetin rengi. Hiçbir kadın şiddeti tek başına durduramaz, ancak kenetlenerek durdurabilir. Çözüm bireyden de gelmez, ancak toplum dönüştürülürse durdurabiliriz. Buraya geldiğiniz, bizi dinlediğiniz ve daha güzel bir gelecek yaratma çabamıza katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz ” dedi.

Açılış partisinin ilerleyen saatlerinde, Andiamor teknesi kaptanı Neşe Hasipek ve ekibi Alvastis Grubu’ndan Gülamber Hanlıoğlu’na sürpriz bir doğum günü partisi düzenledi.  “Yurtta Barış, Dünyada Barış” pankartları açan 50 kadın yelkenci, DJ eşliğinde gece boyunca gönüllerince dans ettiler.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*