Kadınlar Yelken Okulu, iş kadınları Neslihan Karayel, Deniz İrengün Suyolcu ve Lale Manço Ahıskalı öncülüğünde, 9 ülkeden gelen kadın yelkencilerle Marmaris-Hisarönü rotasında yelken açacak. “Mor Yelken/Sail Purple” sloganıyla denizlerde dolaşacak 50 kadın yelkenci, kadına şiddete karşı farkındalık yaratacak.”Kadınlar daha iyi bir dünya için farklılık yaratabilir” sloganıyla yola çıkan ve geçtiğimiz yıl meme kanserine dikkat çeken “Pembe Yelken” organizasyonuna imza atan Kadınlar Yelken Okulu, 6. Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası etkinliğini bu yıl kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla düzenliyor. Etkinlikte, 9 ayrı ülkeden 50 kadın yelkenci, 12-19 Eylül 2015 tarihleri arasında Marmaris-Hisarönü rotasında bir hafta boyunca “Mor Yelken”le denizde yol alacak.8 teknelik filo, 12 Eylül günü Netsel Marina’dan denize açılacak.  Her akşam Hisarönü Körfezi’nin eşsiz bir başka koyunda konaklayarak, bir hafta boyunca “kadına şiddete” dikkat çekecek.

Kadınlar Yelken Okulu kurucusu Neslihan Karayel yaptığı açıklamada, erkek egemen dünyada kadının gelişimine ve bilinçlenmesine yönelik her adımı bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu sene yelkenlerimizi, son yıllarda ülkemizde ve dünyada ürkütücü boyutlara ulaşan kadına şiddete karşı farkındalığı arttırmak amacıyla açıyor ve flamalarımızda “Sail Purple” sloganımızı taşıyoruz. Kadınsız bir dünya düşünülemeyeceği gibi, kadınların her açıdan erkeklerle eşit birey olarak kabul edilmediği toplumların aydınlanmasının da mümkün olmadığını, hafta boyunca vurgulayacağız. Dil, din, ırk, statü gözetmeksizin, birbiriyle el ele veren arkadaşlarımızla başlattığımız bu etkinliklerimizin geleneksel hale gelmesini, dünyanın dört bir yanına yayılmasını, her seferinde bizleri daha da kalabalıklaşarak bir araya getirmesini umuyoruz. Kadınlar Yelken Okulu olarak, uluslararası düzeyde amatör kadın yelkencileri bir araya getirerek ilkleri gerçekleştirmekten mutluyuz. Önümüzdeki dönemde de her etkinliğimiz bir başka sosyal sorumluluk temasını denizlere taşıyacak.”

Kadınlar Yelken Okulu’nun “Mor Yelken” etkinliğini; Star Yachting, Yüksel Yatçılık, Columbia, Martı Marina-Orhaniye, Netsel Marina-Marmaris, Vela Marine Club ve East Marine sponsor olarak destekliyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*