Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, 07 – 11 Mart tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilen ITB Berlin 2018 fuarı ve 13 – 15 Mart 2018 tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova da gerçekleştirilen MITT Moskova turizm ve seyahat fuarlarına katıldı. Marmaris Ticaret Odası olarak dünyanın en büyük fuarlarından olan ve bölgemiz için önem arz eden iki yurt dışı fuarına katılan Baysal şunları söyledi;

Değerli Üyelerimiz,

Marmaris Ticaret Odası, Marmaris’in sahip olduğu turizm potansiyelini tüm yönleriyle ortaya koymayı ve bölgeyi ziyaret eden yerli-yabancı turist sayısını arttırmak kapsamda Marmaris için; yurtiçi – yurtdışı fuarlara katılımı ile bir cennet parçası olan Marmaris’in mavisi ve yeşili yanı sıra yerel gastronomisi, kültürel zenginlikleri ve doğal varlıkları ile bir turizm potansiyeli taşımakta olup; 12 ay tatil fırsatı sunan zenginliklerini tanıtılmaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalara devam etmektedir.

Bildiğiniz üzere Marmaris Ticaret Odası olarak bölgemiz tanıtımını hem iç pazar hem de dış pazarlarda belirlediğimiz ve planladığımız stratejiler doğrultusunda devam ettiriyoruz.

Geçtiğimiz günlerde de Marmaris Ticaret Odası olarak dünyanın en büyük fuarlarından olan ve bölgemiz için önem arz eden iki yurt dışı fuarına daha katıldık. Bunlardan birincisi  07 – 11 Mart tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilen ITB Berlin 2018 fuarı oldu. Dünyanın en büyük turizm ve seyahat fuarı olan ITB Berlin fuarı, Almanya pazarından çok daha fazla pay almayı hedefleyen ve bu pazarda da önceki yıllarda tecrübesini ortaya koyan bölgemiz için önem arz etmektedir.

2016 yılında başlayan Alman pazarındaki düşüşler ile çok da iyi bir sezon geçirmeyen bölgemiz açısından 2016 yılında Dalaman bölgesine gelen Alman misafir sayısı 69.000 de kalarak 2015 yılına göre %32 kayıp ile kapatmıştır.  2017 yılında da devam eden düşüş ile Dalaman bölgesine gelen Alman misafir sayısı 45.000 rakamlarına gerilemişti. 2016 ve 2017 yıllarında düşüşler yaşanmasına rağmen Marmaris Ticaret Odası olarak bölgemizin tanınırlığını arttırmak konusunda ki misyonumuz ve ciddiyetimiz ile ITB Berlin fuarlarında etkin tanıtım yapmaya devam ettik.

2018 ITB Berlin fuarında gerek tur operatörleri ile gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda hem Alman pazarı hem de Avrupa pazarı ile ilgili olarak Türkiye ile ilgili olumsuzlukların yerini olumlu bir havaya bıraktığını ifade ettiler. Bölgemizin Avrupa pazarında en azından geçtiğimiz son iki yılın düşüşlerini geride bırakarak 2018 yılında talep görmesinin beklendiği vurgulanmıştır.

Ayrıca bölgemiz kaynak pazarı olan İngiltere tur operatörleri ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda alınan rakamlar ve haberler sevindirici yönde olmuştur. 2017 kasım ayında İngiltere’nin başkenti Londra da gerçekleştirilen WTM Londra fuarından sonra açıkladığımız 2018 yılı için İngiliz misafir sayısında ki beklenti endeks yüzdesi %25 oranında artıdayken bu rakam ITB Berlin fuarında, 2018 yılı için koyulan ilave uçaklar ve talep ile %50 – %55 oranında artış öngörülerek revize edilmiştir. Bu da 2016 yılına göre %1.9 oranında kayıp ile kapatılan 2017 sezonunun sonunda gelen İngiliz misafir sayısını 590.000 lerde bırakmıştı, beklenen artışlar ile 2018 yılında bu rakamın 900.000 – 950.000 aralığında Dalaman bölgesine İngiliz misafir beklenmektedir.

Katıldığımız diğer bir fuar da MITT 2018 Moskova fuarı oldu. 13 – 15 Mart 2018 tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova da gerçekleştirilen MITT Moskova turizm ve seyahat fuarında bu yıl Marmaris Ticaret Odası iki farklı Marmaris stantı ile katılarak fuarda Marmaris’in etkinliğini daha arttırmayı hedeflemiş ve bunu da başarmıştır.

Sadece turizm ve tatil tüketicilerine yönelik olarak kendini sınırlamayan Odamız Moskova fuarında da Tur operatörü yetkilileri ile doğrudan görüşerek Marmaris’imizin her türlü altyapı ve sektör deneyimi ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya hazır olduğunu dile getirmiştir.

Gerçekleştirilen bu görüşmeler neticesinde; 2015 kasım ayında yaşanan uçak krizinden dolayı 2016 yılında nerdeyse hiç Rus misafir almayan bölgemiz tekrardan kapıların açılması ile 2017 yılında 2015 rakamlarını da geride bırakarak 232.000 Rus misafir ağırlamıştır. Geçtiğimiz 2017 yılında yine MITT Moskova fuarından sonra koyulan ilave uçaklar ile 169.000 olan 2015 misafir sayısının 2017 sezonu için %30 – %34 aralığında artış belendiğini de açıklamıştık.

Tüm bunlar ile beraber 2018 sezonu için Rus tur operatörleri uçak ve koltuk ilavelerinde ciddi oranda artışlar gerçekleştirerek 232.000 olan Rus misafir sayısını %33 – %40 oranında arttırmayı hedeflemektedirler.

Değerli Üyelerimiz,

2018 sezonu için göstergeler olumlu yönde ve refah sağlayacak bir sezon gibi görülsede yinede temkinli ve dikkatli hareket ederek ticari hayatımızda temkinli davranmakta fayda olacaktır.

Marmaris Ticaret Odası olarak, Marmaris’imize kazandırılacak her bir değerin, her bir kazanımın arkasından sonuna kadar gitme ilkesinden asla vaz geçmeyerek, siz değerli üyelerimiz ve Marmaris’imiz için gayret ile çalışmaya devam edeceğiz.

2018 sezonunun Marmaris’imiz ve sizler için hayırlı olmasını dilerim.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*