Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri su kanallarının içine atılan çöplere karşı farklı bir yöntem geliştirdi. İlk etapta Kapalı Çarşı, Kordon Caddesi ve Atatürk Caddesi’ndeki ızgaralarda uygulanan çalışma ile kanalın içinde biriken çöplerin neden olduğu su taşkınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sağanak yağışların su baskınlarına neden olmaması amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdüren temizlik ekipleri yağmur suyunun tahliyesi için büyük önem taşıyan mazgalların üst kısmını ince tellerle kapladı. Söz konusu teller her gün düzenli olarak özel bir süpürgeyle temizlenecek. Çalışma hakkında Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilisi Deniz Çevik bilgi verdi;

“Özellikle kış aylarında sık sık yaşadığımız bir problem var. Yağmur suyu kanallarına duyarsız kişiler tarafından sigara izmariti ve benzeri çöpler atıldığı için giderler tıkanıyordu. Bu durum kısa süreli yağışlarda bile su taşkınlarına sebep oluyordu. Bunun önüne geçebilmek için bu sene ızgaraların hemen alt kısmını ince tellerle kapladık. Böylece atılan çöplerin kanalda birikmesini önlüyoruz. Görevli personel her gün sabah saat 05.00’dan itibaren Kapalı Çarşı, Kordon Caddesi ve Atatürk Caddesi’ndeki ızgaraları tek tek özel bir vakumlu süpürgeyle temizliyor. Dolayısıyla artık mazgalların içine atılan çöplerden kaynaklanan tıkanıklıkların önüne geçerek özellikle Kapalı Çarşı’da ve diğer noktalarda yaşanan su taşkınlarının önüne geçmeyi hedefliyoruz.”

Şiddetli yağmurda meydana gelebilecek tıkanmalara karşı yapılan temizlik çalışmalarında mazgalların içinden çok sayıda sigara izmariti ve çöp çıkması, bazı vatandaşların mazgalları çöp kutusu olarak kullandığını gözler önüne serdi. Yetkililer mazgallardaki tıkanıklıkların su baskınlarına neden olabileceğinin vurgulayarak vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*