Korona Kahramanları Onuruna ve Anısına  Kalimerhaba Derneği tarafından düzenlenen Sonsuz Şükran ve Teşekkürler adlı  Resim, Karikatür ve Kitap Sergisi Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde, 01 Eylül Dünya Barış Günü’nde açıldı.
Denizli’de yaşayan Yatağanlı Ressam Mehmet Selçuk’un Korona Karikatürleri Sergisinin ilgi ile izlendiği, yirmi sanatçı, üzerinde maske olan resimleri ile katılarak destek verdi.

Denizli’de, resim öğretmenliği yapan karikatürist Mehmet Selçuk, Korona virüs pandemisini karikatürlerine taşıdı. Maske bir eserde hamak oldu, diğerinde bir çocuğun elindeki uçurtma.

Selçuk salgının ilk ortaya çıktığı günlerde aklına bir fikir geldi. Korona virüsü kâğıtlarına taşıdı. Zamanla ortaya 40 eser çıktı. Kâğıtlara korona virüsle ilgili görseller oluşturan Selçuk’un karikatürleri, Marmaris’te Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde Kalimerhaba Derneği tarafından düzenlenen Korona Kahramanları Anısına ve Onuruna Sonsuz Şükran ve Teşekkürler adı ile 01 – 05 Eylül 2020 tarihleri arasında açık kalacak.

Korona virüs pandemisinin son dönemde yaptığı çizimlere yön verdiğini belirten Selçuk; “Hala devam eden bir salgınla hayatımızı sürdürüyoruz. Yaklaşık 40 yıldır karikatür çiziyorum. Bu dönemde insanlar farklı uğraşlara yöneldi, farklı ürünler ortaya çıkardı. Değişik hobiler ortaya çıktı. Ben bu dönemde karikatür çizdim. Eserlerim değişik dergilerde yayınlandı. Bu eserleri sergimizle birlikte vatandaşlarla buluşturduk. Buradaki amacımız tamamen farkındalık yaratmak. 40 eser ortaya çıktı. Salgını bu eserlerde izleyip tebessüm ettirmek istedim.  Virüs hakkında halkı bilinçlendirmek istedim. Eserlerin bazılarında maske hamak oldu, uçurtma oldu, mendil oldu ve daha birçok nesne yerini aldı. Karikatür en kısa yoldan izleyiciye mesaj verme yoludur. Bende burada bu eserlerde salgın hakkında mesaj vermek, farkındalık yaratmak istedim. Sayfalarca söyleyemediğimizi bir karede anlatmaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe kitapları ile katılan on iki şair- yazar okurları ile buluşarak kitaplarını imzaladılar.
Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat  “Pandemi döneminde özveri ile çalışan başta sağlık ve kamu personeli olmak üzere tüm emekçilerin Onuruna / Anısına açılan Sonsuz Şükran ve Teşekkürler Sergimiz, 01 – 05 Eylül tarihleri arasında her günü halkı bilgilendiren çeşitli etkinliklerle dolu dolu olarak geçecek ve 21 Eylül Günü Marmaris Belediyesi Katkıları ile Armutalan Kültür Merkezi’nde yapılacak konserle sona erecektir. Etkinliğe pandemi koşullarına uyan (maske, mesafe, hijyen) herkes davetlidir. Korona günlerinde farkındalık yaratarak halkı bilinçlendirmek adına düzenlediğimiz etkinliğimize katılarak destek veren tüm sanatçı ve sanatseverlere teşekkür ederim” dedi.
Etkinlik açılışında Doğayla Barış Şarkılarını sunan müzisyen Hakkı Çopuroğlu ve Ali Ulvi Avanoğlu ikilisi özellikle günün anlamına uygun besteleri  “Suya Sabuna Dokun” şarkıları ile alkışlandılar.
Açılış’ın Bir Eylül Dünya Barış Günü’nde olması nedeni ile, her yıl bir barış insanına verilen geleneksel  “Kalimerhaba Barış Kalemi Ödülü” bu yıl Karikatürist Mehmet Selçuk’a takdim edildi.
Ödülü teslim alan Selçuk “Beni bundan daha fazla duygulandıran bir şey olamazdı, sadece bugünün değil, dünyada her günün barış günü olmasını diliyorum” dedi.
Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk’ün yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile seçkin davetlilerin katıldığı etkinlik, katılımcılara teşekkür belgelerinin sunulması ile son buldu.

Sergi alanında ziyaretçilerle söyleşide bulunacak ve karikatür kitaplarını imzalayacak olan Mehmet Selçuk’un Korona Karikatürleri Sergisi 05 Eylül 2020 Cumartesi gününe kadar açık kalacak. Kalimerhaba Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Orsel Sonat, her bir günü ayrı etkinliklerle dolu bu serginin aşağıda bulunan programına  pandemi (mesafe, hijyen ve maske) önlemlerine uyan tüm Dünya İnsanlarının davetli olduğunu söyledi.

Devam etmekte olan Sonsuz Şükran ve Teşekkürler Etkinlikleri programı şöyle
*02 Eylül Çarşamba

Saat 16.00: Şiir ve Müzik Dinletisi (Barışa Çağrı Müzik Grubu)

Saat :18.00 UMFAD – Uluslararası Marmaris Fotoğraf Akademisi Derneği Başkanı Levent İnan

“Fotoğraf ve Yaşam” söyleşisi

*03 Eylül Perşembe

Saat : 15.00  Sibel İnan “Sağlıklı Yaşam ve Bağışıklık Sistemimiz” söyleşisi.

Saat: 16.00 Dr.Dilek Pekiner “Sağlık ve Sanat” söyleşisi.

*04 Eylül Cuma

Saat 16.00 Jeoloji Muhendisi Hakkı Çopuroğlu “Depremle Yaşamak” söyleşisi.

Saat 17.00 Yazar Erdal Kara Animasyon Film Gösterimi Kitap Tanıtımı

*05 Eylül Cumartesi

Saat 16.00 Barışı Taşıyan Vapur Kurtuluş Belgesel Film Gösterimi

Saat 17.00 Yazar Erdal Kara Animasyon Film Gösterimi Kitap Tanıtımı

*Etkinlik Merkezi: Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi

21 Eylül Pazartesi Dünya Barış Günü

Sonsuz Şükran ve Teşekkürler Konseri ve Ödül Gecesi

Yer: Armutalan Kültür Merkezi

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*