Marmaris’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı büyük bir çoşku ile kutlandı. 23 Nisan sabahı saat 10 00 ‘da ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Atatürk Heykeline çelenk sunması ile başlayan resmi törene Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Fatih Aldemir, Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan katıldı. Resmi tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunması ile son buldu. Özel İzmir Türk Koleji öğrencilerinden oluşan bando takımı eşliğinde marşlar çalındı. Meydandaki törenin ardından kutlama etkinlikleri Amfi Tiyatro’da Atatürk İlkokulu ve diğer okulların hazırladığı gösterilerle  devam etti. Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen Amfi tiyatrodaki gösteriler öncesi konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan tüm çocukların bayramını kutlayarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 97.yıl dönümü tüm çocuklarımıza kutlu olsun dedi.

Aldoğan, “ Milli birlik ve beraberlik duygusu ile güçlenen, milli irademizin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve bağımsız yeni Türk devletinin doğuşunun 97. Yıldönümü bütün milletimiz  ve özellikle bugünün sahibi çocuklarımız tarafından büyük bir mutluluk ve gururla kutlanmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihi egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesinin millet hayatına yansıyış günüdür. Her türlü başarının kaynağının Milletin kendinin olduğuna inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Amasya Tamimi’nde ‘Milletin İstiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyerek Milli hakimiyetin gerçekleşmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuna bağlamıştır.

MİLLETİMİZ VAZİFE VE SORUMLULUKLARININ BİLİNCİNDEDİR

Unutmamalıyız ki üzerinde yaşadığımız bu topraklar vatanını canından aziz bilen şehitlerimizin kanıyla yoğrulduğu için kutsal vatan toprağı olmuştur. Tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlerle şanını taçlandıran yüce Türk milleti kutsal vatan toprakları uğruna canlarını tereddüt etmeden seve seve feda eden şehitlerimize karşı, vazife ve sorumluluklarının bilincindedir. Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da ve son olarakta 15 Temmuzda Cumhuriyetine, demokrasisine, vatanına, bayrağına, birlik ve beraberliğine, milli iradesine 23 Nisan şuuru ile sahip çıktığını tüm dünyaya göstermiştir. 23 Nisan 1920 geleceğimiz için büyük bir önem arz etmektedir. Bizim en öncelikli görevlerimizden biriside bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaktır. Sevgili çocuklar Gazi Mustafa Kemal Atatürk yüce meclisin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı siz çocuklara armağan etmiştir. Unutmayınız ki dünyada çocuklarına bayram armağan eden tek lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sizlere sonsuz güven duymuş, ulusal egemenliğin kavranmasını, yaşatılmasını istemiştir. Dünya çocukları ile kutladığımız bu bayramda gönlümüzdeki sevgi, kardeşlik ve dostluk duyguları barış ve huzur dolu bir dünyanın temelini oluşturacaktır. Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisini Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Okullar tarafından hazırlanan gösteriler büyük beğeni topladı. Ardından kompozisyon, şiir ve resim dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kaymakam Celalettin Yüksel verdi.

1- Özel Türk Koleji Ortaokulu – Tünay Yetiş

2- Özel Profesyonel İlgim Koleji Ortaokulu – Tuana Öztürk

3- Şehit Mehmet Çetin Ortaokulu – Elif Türkoğlu

Şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Garnizon Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç verdi.

1- Turunç Saadet Zeki Ünsal İlkokulu – Eylül Arslan

2- Özel Çağdaş Bilim İlkokulu – Tuna Acıbozlar

3- Aksaz Turgut Reis İlkokulu – İnci Duru Ersoylu

Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini de Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar verdi.

1- Şehit Ahmet Benler İlkokulu – Asya Dağsu Berme

2- Özel Çağdaş Bilim İlkokulu – Nil Gür

3- Özel Profesyonel İlgim Koleji İlkokulu – Elif Evirgen

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*