Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle turizm sektörünün ağır bir darbe almasının ardından, Marmaris Ticaret Odası, Oda bütçesini üye işletmelerinin kullanımına açarak TOBB Nefes Kredisine katkı sağladı. Önceki gün açıklanan TOBB Nefes Kredisi ile, Marmaris’te faaliyet gösteren Oda üyesi firmalar bir süre nefes alabilecekler.  

 

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı S. Mutlu Ayhan, salgından en çok etkilenen sektörlerinden biri olarak turizmi işaret etti ve Marmaris’te faaliyet gösteren turizm işletmelerinin kapanma aşamasına geldiğini belirtti. Başkan Ayhan; “Salgının ülkemizde başladığı 11 Mart tarihi itibariyle, Türkiye’deki tüm odalar ile birlikte çeşitli görüşmeler yaptık. Birlik Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun tüm oda bütçelerini bütünleştirerek oluşturduğu havuza biz de Oda bütçemizi kaynak olarak gönderdik. Yaklaşık 1 aydır hazırlığı süren ve önceki gün açıklanan krediden dün itibariyle ilçemizde faaliyet gösteren üye işletmelerimiz yararlanabilecek” şeklinde konuştu.

 

6 AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİ

Ticaret Odası üyelerine özel hazırlanan TOBB Nefes Kredisi’nde geri ödeme kolaylığı da bulunuyor. 2021 yılı Ocak ayında geri ödemelerin başlayacağı krediden 3 milyon TL altında yıllık cirosu bulunan işletmeler faydalanabilecek. Salgın başladığı günden beri çeşitli kategorilerde kredi imkanları sunan bankalardan yararlanamayan küçük işletmeler, yıllık yüzde 7,5 faiz oranıyla 50 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecekler. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hayata geçirilen kredinin Marmaris’te tüm sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere katkı sağlaması bekleniyor.

 

KAMU BANKALARI DA KATILACAK

                 

Yaklaşık 2 hafta sonra kamu bankalarının da eklenmesi planlanan TOBB Nefes Kredisi’nin Denizbank ile yapılan ilk protokolünün sonucunda başvuruları önceki gün başladı. www.mto.org.tr sitesinden başvuru detaylarının öğrenileceği kredinin başvuru sırasında “SKG ve Vergi borcu yoktur” yazısına da ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca, azami 50 bin TL tutarında faydalanılabilecek kredi için de sadece 150 TL masraf ödenecek.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*