Muğla’nın Marmaris İlçe Belediye Dinlenme ve Huzurevi sakinleri, gönüllü eğitmen ile haftanın iki günü yoga yapıyor, canlı söylenen Türk Sanat Müziği şarkılarla rahatlıyor.

Marmaris Belediyesi Dinlenme ve Huzurevi sakinleri, haftanın iki günü gönüllü eğitmen Beyhan Gündüz tarafından yoğa yapıyor. Huzurevinde kalan anestezi doktoru, emekli işçi, emekli memur ve emekli öğretmen 65-88 yaşları arasında ki 10 kişi, haftanın iki günü toplantı salonunda bir araya geliyor.

Gönüllü yoga eğitmeni Beyhan Gündüz, koordinesinde toplanan huzurevi sakinlerine kuru ve yaş pasta ile birlikte çay ikram ediliyor. Masa etrafında toplanan yaşlılar, anılarını anlatarak yaşamlarından kesitler paylaşıyor. Ardından sesi güzel olanlar Türk Sanat Müziği’nden seçmen eserleri söylüyor. Şarkılara huzurevi sakinleri de eşlik ediyor.

Bir saat süren çay sohbeti ardından, çember şeklinde konumlandırılmış sandalyelere huzur evi sakinleri yerleşiyor. Gönüllü eğitmen Beyhan Gündüz eşliğinde, 10 dakika boyunca doğru nefes alıp verme teknikleri yapılıyor. Ardından 20 dakika temel yoga hareketleri yapılıyor. Huzurevi sakinleri, yarım saat süren temel yoga eğitiminde rahatlayarak 10 dakika boyunca sandalyelerde oturuyor.

Üç yıldır gönüllü olarak temel yoga eğitimleri verdiğini belirten Beyhan Gündüz, “  Tamamen gönüllü olarak huzur evi misafirlerine yoga eğitimi veriyorum. Bu kadar uzun süre yoga eğitiminin devam etmesinde en büyük pay misafirlerimizin canı gönülden destek vermesidir. Çay sohbetimizle rahatlama sonrası nefes alma verme teknikleri yapıyoruz. Ardından temel yoga eğitimleri veriliyor. Misafirlerimiz yoga eğitimleri sonrası çok rahat hareket ettiklerini, huzurlu olduklarını ve rahatça uyuyabildiklerini söylüyorlar. Misafirlerimiz istedikleri sürece yoga eğitimine devam edeceğiz” dedi.

2003 yılında Marmaris Belediyesi tarafından yaptırılan Dinlenme ve Huzurevi, 47 kişi kapasiteli. Kendine bakabilen yaşlıların ücret karşılığı kaldığı Marmaris Belediyesi Dinlenme ve Huzurevi otel konforunda hizmet veriyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*