Gözde turizm kenti Marmaris, ambalaj ve cam atıklarının geri dönüşümünde örnek şehir olacak. Belediye ve Çevko Vakfı tarafından sürdürülebilir çevre için gerçekleştirilen atık toplama ve geri kazanım çalışmaları bugün düzenlenen toplantıyla basına anlatıldı. Toplantıda Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Çevko Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla bir süredir yürütülen altyapı ve hazırlık çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

“Türkiye’de bir ilk”

Çevko Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayarak “Çevko ve yetkilendirdiği firmalar bir süredir Marmaris’te “HORECA Projesi” kapsamında alt yapı çalışmalarını sürdürüyor. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından, personel istihdamı yapıldı, geri dönüşüm kutuları işletmelere dağıtıldı. Bundan sonra oteller, restoranlar ve kafeler nezdinde personele eğitim verilecek ve Marmaris halkına proje anlatılacak. Amacımız ambalajın ve camın toplanarak ekonomiye kazandırılması. Bizim en büyük desteğimiz sadece iş ortaklarımız değil, Marmaris halkı olacak. Türkiye genelinde 168 belediye ile çalışıyoruz. Marmaris halkı ilk üçün içinde.” dedi.

“Halkımıza güveniyorum”

Başkan Ali Acar da geri dönüşüm projesine destekleri konusunda Marmaris halkına çok güvendiğini, Marmaris’in bir çok kez olduğu gibi bu konuda da örnek kent olacağına inandığını vurguladı. Başkan Acar konuşmasını şöyle sürdürdü. “Yeni yönetmelik kapsamında, yeni uygulama için pilot bölgenin Marmaris olması bizim için çok önemli. Marmaris temizliğiyle de ön plana çıkan bir kent. Bizim bugün atığımızın yüzde 60’ını geri dönüştürülebilir malzemeler oluşturuyor. Bu yüzden çöp depolama sahamızın ömrünün uzaması için bu proje gerçekten çok önemli. Yerel yönetim olarak bizleri ilgilendiren konu bu. Öte yandan atıkların yüzde 60’ının yüklenici firmalar tarafından toplanmasıyla çöp toplama maliyetimiz büyük oranda azalacak. Hem doğamıza karşı hassas ve koruyucu olmak, hem de çöpten düşük maliyetli ham madde elde ederek, tekrar ekonomiye kazandırmak noktasında bu projeyi çok önemli buluyoruz. Ben yüklenici firmalarımıza ve tabi ki Çevko’ya çok teşekkür ediyorum. Ama tabi ki projenin başarıya ulaşması için halkımızın desteğini de arkamıza almamız lazım. Her zaman olduğu gibi bu konuda da Marmaris halkına güveniyorum ve duyarlılıklarını bekliyorum.”
Toplantının ardından çalışmalar kapsamında bölgede konuşlandırılan atık kumbaraları ve ambalaj atıklarının toplanması için hazırlanan araçlar da tanıtıldı.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*