Marmaris Yeni Yıl Festivali coşkulu açılış töreniyle başladı. Bir ay sürecek olan festivalin açılış törenine farklı ülke ve illerden onlarca gösteri grubu katıldı. Festival kapsamında yerli ve yabancı birçok turist kente geliyor.

Anatolia önünde başlayan kortejin yürüyüşü 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda son buldu. Gösteri gruplarından oluşan kortej vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Farklı ülke ve çevre illerden gelen gösteri grupları rengarenk kıyafetleriyle ilgi odağı oldu. Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törene, Gazeteci Yazar Uğur Dündar, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve ilçe sakinleri katıldı. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar festival hakkında bilgi verdi. Turizmi 12 aya yayma düşüncesiyle festivali hayata geçirdiklerini belirten Acar, şunları söyledi: “Bu festival geleneksel hale getirdiğimiz ve çok önemsediğimiz projelerden birisi. Avrupa şehirlerine gittiğinizde yeni yıl ile ilgili çok ciddi hazırlıklar yapılır. Bizler de gezip gördüğümüz yerlerle ilgili hep düşünürüz, neden Marmaris’te böyle bir şey olmasın. Beş yıl önce buna küçük çapta başladık. Bugün bunu bir Avrupa kenti gibi coşkulu bir hale getirdik. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Marmaris bir ayını coşkulu bir şekilde yaşayacak. Buradaki temel amacımız Marmaris’te yaşayanlara bu hareketliliği ve canlılığı yaşatmak. Bununla beraber  özlemini duyduğumuz turizmi 12 aya yayma düşüncesiyle harekete geçtik. Aralık ayında bu festival kapsamında, İngiltere’den 15, İsrail’den 5 uçak olmak üzere 20 uçak seferi hayata geçirildi. Yani bu festival ile Avrupalı turistler kışın da Marmaris’e gelecek diyebiliriz.”

Festival kapsamında 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda ve hareketli noktalarda yöresel ürünlerin satıldığı stantlar kuruldu. Ayrıca çocuklar için oyun alanları oluşturulup, kentin ana arterleri süslendi. Festival boyunca konserler, dans gösterileri, folklör oyunları, ve çeşitli şovlar gerçekleştirilirken yöresel ürünlerin satışının yapıldığı standlar da dikkat çekiyor.

Ayaz Ata ve Noel Baba

‘Kültürlerin Buluşması’  teması ile açılan yeni yıl festivalinde   ilçede bulunan yabancılar ile tatil planlayan yerli ve yabancı ziyaretçilere “Noel Baba” ile “Ayaz Ata” gibi iki farklı kültürü tanıtarak, ziyaretçilerle kültür entegrasyonu oluşturuldu.Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip “Ayaz Ata” ile Hristiyan dünyasının Noel kutlamalarının simgesi “Noelbaba” figürü bir araya geldi. Ayaz Ata ve Noel Baba’yı bir arada görüntülemek isteyen ziyaretçiler izdiham oluşturdu.

“ÇAM”DAN DEĞİL, “CAM”DAN

Marmaris Belediyesi’nin Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli 7 çalışanı bir aylık çalışma sonucunda, 6 bin 800 pet ve cam şişe, yaklaşık 10 bin adet de plastik kapak kullanarak, sembolik yılbaşı ağacı oluşturdu.Çevre temizliğine dikkat çekmek için ve geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratmak için geri dönüşüm malzemesinden oluşan ağaçlar 19 Mayıs Gençlik Meydanı ve Atatürk Meydanı’nda sergileniyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*