Marmaris’te 1 Temmuz Kabotaj Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinliğe çok sayıda Marmaris yaşayanı katıldı.

Kutlamalar Atatürk Meydanı’nda yapılan çelenk töreni ile başladı. Törene Kaymakam Celalettin Yüksel, Güney Görev Komutanı Hasan Özyurt, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Semih Ozangüç, Belediye Başkanı Mehmet Oktay, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törende ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu, ve İstiklal Marşı okundu. Marmaris Liman Başkanlığı’nın çelenginin koyulmasının ardından, Liman Başkanı Levent Erbuzcu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Erbuzcu, “Bundan tam 93 yıl önce 1 Temmuz 1926 yılında Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile biz denizciler bu önemli günü bayram şeklinde kutlamaktayız. Bu kanuna göre Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması, kılavuz hizmetleri, limancılık faaliyetleri bundan böyle Türk vatandaşları ile ve Türk bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı belirtilmiştir.” dedi.

Konuşmanın ardında deniz şehitleri anısına, denize çelenk bırakmak için protokol üyeleri tekneyle denize açıldı. Çelenk bırakma öncesinde Marmaris Su Sporları Derneği üyeleri, jetski ile şov yaptı. Görsel şov tatillerini ilçede geçiren yabancı turistler tarafından beğeniyle izlendi. İlçede Kabotaj Bayramı ile ilgili etkinlikleri çeşitli gösteriler ve yarışmalarla devam etti.

1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı kutlamaları aynı gün Atatürk Heykelinde saat 16 00’da bir dizi etkinlikle devam etti.

Başkanlar Beraberlik Mesajı Verdiler

Lokma dağıtımı ile başlayan kutlamada ilk olarak dans gösterileri yapıldı. Dancemaris Academy Gösterisinin ardından heyecanla beklenen yarışmalar yapıldı. Yüzme yarışları öncesi  Marmaris protokolü beraberce yüzerek birlik beraberlik mesajı verdi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı, Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Mehmet POYRAZ, Liman Başkanı Levent Erbuzcu, Marmaris Belediyesi Üyesi Hüseyin Bulut, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın oğlu ve Oda Müdürü Mehmet Ayyıldız, yarışlar öncesi 500 metre yüzerek birlik beraberlik mesajı verdiler.

Kutlamaları yakından takip eden Marmaris yaşayanları ve tatile gelen yerli yabancı turistler heyecanlı anlar yaşadılar. Hareketli müzikler eşliğinde yapılan kutlamada dondurma ve içecek dağıtımı da ücretsiz olarak yapıldı. çeşitli yaş gruplarında yüzme yarışları düzenlendi. Serbest kategoride düzenlenen yüzme yarışlarında dereceye girenlere ödülleri taktim edildi.

Yüzme yarışlarının ardından Marmaris gençlerinin katıldığı halat çekme yarışı da renkli görüntülere sahne oldu.

Her yıl Marmaris’te düzenli olarak kutlanan 1 Temmuz Kabotaj Bayramı etkinliklerinde heyecanla beklenen bölüm ise Yağlı Direk/ Bayrak Alma yarışması idi. Atalarından kalma bu yarışmayı devam ettiren Marmarisli gençler oldukça heyecanlı idi. Uzun süren denemelerden sonra yarışı İsa Yüksel başarı ile tamamladı. İkinci kez birinci gelen  İsa Yüksel’e ödülünü Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay verdi.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*