Marmaris şampiyon sporcular çıkarmaya devam ediyor. Bu sayımızda Türkiye’de ve uluslararası organizasyonlarda şampiyonlukları olan milli sporcu  İlknur Kurt’la keyifli bir röportaj yaptık. Dövüş sporuyla uğraşan bir aileden gelen Kurt 4 yaşında sporla tanışmış. Muaythai ve Kick Boks gibi uğraş gerektiren spor dallarında büyük başarılara imza atan İlknur Kurt aynı zamanda bir öğrenci. Sabancı Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Kurt’u babası ve aynı zamanda antrenörü olan Ahmet Kurt’la Fight 48 Club’ta antrenman yaparken görüntüledik. Antrenmanlarda ablasını yanlız bırakmayan Laden de ablasının izinden gidiyor.

İlknur Kurt kimdir, seni tanıyabilir miyiz?

18 yaşındayım. Marmaris Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Profesyonel olarak Muaythai ve Kick Boks sporuyla uğraşmaktayım.

Dövüş sporuyla nasıl tanıştın, bize bahsedir misin?

Sporcu bir aileden gelmekteyim. Dört yaşından beri bu sporla iç içeyim. Babam ve annemin teşvikiyle Muaythai ve Kick Boks yapmaktayım.

Disiplinli bir çalışma programı gerektiren bir spor dalıyla uğraşıyorsun. Aynı zamanda bir öğrencisin, ikini bir arada nasıl yürütebiliyorsun?

İkisini bir arada yürütmek gerçekten zor. Okula gittiğim için sabahları saat 05.00’te uyanıyorum. Sabahları koşuyorum. Günde iki idman yapıyorum ama ileride bunu daha da yükselteceğim. Zor ama istikrarlı bir şekilde antrenman programımı aksatmamaya çalışıyorum. Bu sporu daha önce amatör olarak yapıyordum. Ama artık profesyonel olarak yapıyorum. Biliyorsunuz babam aynı zamanda antrenörüm, onun gayretiyle sıkı bir şekilde şampiyonalara hazırlanıyorum.

Babanın antrenörün olması avantaj mı dezavantaj mı sence. Ya da şöyle sorayım, babanla çalışmak zor mu ?

Babam antrenman programımı aksatmamam için gayret sarf ediyor. Arada bana izin veriyor. Bu konuda arada tartıştığımız oluyor. Ama babamla çalıştığım için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Maça çıktığımda bir tek onun sesini duyup algılayabiliyorum.  Başka hiç kimsenin sesini algılamıyorum. Başka antrenör olsa sesini duymam.  Babamla çalıştığım için çok mutluyum.

Bugüne kadar kazandığın başarılarından bize bahseder misin.

Ülke ve uluslararası organizasyonlarda hem amatör hem de profesyonel olarak birçok derecem var. Amatör EMF Avrupa Kupası Şampiyonu (2016), Amatör Uluslararası Açık Karadeniz Kupası Şampiyon (2018), Kick Boks Star Fight Arena Organizasyonu Şampiyonu, Kick Boks King of Kings Organizasyonu İstanbul ayağında şampiyonluklarım var. İkinci ve üçüncü olarak da birçok derecem var. En son 2019 Türkiye Kick Boks şampiyonu oldum.

Peki, örnek aldığın sporcu ya da sporcular var mı?

Elbette var. Amerikalı Ronda Rousey idolüm. Kendisi MMA sporcusu ama tekniğini çok beğeniyorum. Umarım onun gibi başarılı olurum.

Bu başarılarının ardında görünmeyen kahramanlar var mı? Yani kısacası kimlerden destek alıyorsun?

En büyük desteği ailemden görüyorum. Babamla küçüklüğümden beri çalışıyorum. Aynı şekilde annemle de çalışıyorum. Annem de Aikido hocası, o da her konuda bana destek oluyor. Az önce de bahsetmiştim, babam dışında bir antrenörle çalışmam zor gibi. Maçlarda sadece onun sesini algılayabiliyorum. Kardeşim Laden’de bana çok destek oluyor. Özellikle antrenmanlarda beni yalnız bırakmıyor.

Bundan sonraki hedeflerin neler?

Yurt dışından teklif alıyorum. Ama başka hedeflerim olduğu için onlara yoğunluk verdim. Milli takımla birlikte Dünya Şampiyonası’na gitmek istiyorum. Şu an Dünya Kick Boks Şampiyonası’na hazırlanıyorum. Hem Muaythai hem de Kick Boks branşından Dünya Şampiyonası’na gideceğim.En büyük hedefim ise Dünya Şampiyonu olmak.

Son soru, senin gibi öğrenci olan gençlere neler söylemek istersin.

Öğrenci oldukları için herhangi bir sporda başarı sağlamanın mümkün olmayacağını düşünmesinler. Evet başarılar kolay kazanılmıyor ama disiplinli bir çalışma sonrasında hedefe ulaşılıyor. Hem okul hem spor zor oluyor ama oluyor. Pes etmemek gerekiyor. İnsan okurken de istediği bir spor dalıyla ilgilenip başarılı olabilir. Bu okul için de geçerli. Sporun derslere de olum etkisi oluyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*