Marmaris ve çevresinde yaşayan yazarlar ve şairleri okuyucularıyla buluşturmak adına Ajans Dora tarafından girişimde bulunulan çalışmaların ilki ‘’ Marmaris’i Yazarak Yaşayanlar’’ kitapçığı adı altında yayınlandı. 24 x 16 cm ebatlarında 40 sayfa olarak yayınlanan kitapçık, 63 yazarın tanıtımından oluşuyor. Ulaşılabilen yazar ve şairlerin özgeçmiş ve eserlerinin tanıtımına yer verilen kitapçık, 18 Mart Çanakkale Şehitlerimizi Anma Etkinliği kapsamında yapılan Marmaris Ticaret Odası’nın düzenlediği ‘’Sunay Akın Anlatımıyla Çanakkale’’ adlı söyleşi öncesi Grand Yazıcı Mares Otel salonlarında okuyuculara ücretsiz dağıtıldı. Söyleşi öncesi bazı yazarlar da kitaplarını tanıtma ve imzalama fırsatı buldu. Ajans Dora olarak hazırlanan Marmaris Ticaret Odası desteğiyle basılan ‘’Marmaris’i Yazarak Yaşayanlar’’ kitapçığı 7‘den 70’e herkesin ilgi odağı oldu. Sunay Akın tarafından da oldukça beğenilen kitabın özel bir stantla da tanıtımı yapıldı. Ajans Dora’nın yayını olan Şamata Plus Magazin Dergisi içerisinde de okuyucuyla buluşacak olan kitapçık, Marmaris Ticaret Odası’ndan da temin edilebilecek.

Hatice Altunay, Behiye Günnaz Can, Raşit Öztürk, Güven Karabenli, İlknur Arman Balak, M.Şenel Okutgan, Nazlı Çevik, Oya Şener, Mahmut Suner, İ.Ayhan Özdemir, Güzin Görgülü Şahin, Gül Özmetin’in de kitap standının olduğu söyleşide Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel,Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal  ve Marmaris Protokol  mensupları, sanatçılarla tek tek görüştü. Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’a isteklerini sunan yazar ve şairler, çeşitli etkinliklerle tekrar biraraya gelmek istediklerini, Marmaris’te kütüphane sayısının arttırılmasını, kitap okuma ve yazma oranını arttırmak için gerekli gayreti görmek ve destek vermek istediklerini belirttiler.

Marmaris Ticaret Odası’nın düzenlediği ‘’Sunay Akın Anlatımıyla Çanakkale’’ adlı söyleşi de ayrıca Fatma Gebeş Çimen’in hazırladığı Marmaris’in tarihini, gelenek göreneklerini, yemek kültürünü, yerel ağzı, atasözleri ve manilerini konu alan ‘’Denizde Efelik Olmaz ’’ adlı kitabı da okuyucuyla buluştu. MTO Kültür Yayınları olarak basılan kitabı tek tek imzalayan Çimen, Sunay Akın tarafından da büyük övgü aldı. Marmaris’in de Çanakkale kahramanları arasında yer aldığını, ilçeden binbir güçlükle taşınan mayınların zaferde pay sahibi olduğunu ortaya çıkaran bu kitap büyük bir eser olarak raflarda yerini aldı.

Haber ve Fotoğraflar: Ajans Dora

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*