Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen, yarışmanın yanı sıra karadaki kutlamalara da hevesle katılan yelkenciler Marmaris Körfezi’ni doldurdu. Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından bu yıl 26. kez düzenlenen Uluslararası Yarış Haftası’na bu yıl (The Race Week)  coşku dolu anlara sahne oldu. Birbirinden güçlü 130 teknenin katılımıyla  Marmaris Körfezi’nde  gerçekleşen yarışlar beş gün sürdü. Yarış haftası kıyasıya süren bu maratonun bitmesinin ardından unutulmaz bir kupa töreni ile sona erdi. 25 yıl sonra ilk kez Marmaris’te yelken basan Aydın Yurdum ve Goblin ekibi IRC2 grubunda şampiyon oldu. IRC1’de ise ünlü Rus yelkenci Arbuzov’un birinciliği artık “alışkanlık” halini aldı. Tüm yelkenciler ödül alanlara tezahürat etmek ve  partinin tadını çıkartmak üzere yarış alanındaki çadırlarda buluştular. Gönüllerince dans edip şampiyonluklarını kutlayan yarışçılar, bir sonraki Marmaris International Race Week’te buluşmak üzere tekrar randevulaştılar.

 

Netsel Marina’da gerçekleşen The Race Week’te ilk gün havasızlığın ve düşük rüzgardan dolayı yarış yapılamamıştı. İkinci gün 30 deniz mili mesafeli offshore rotanın sonlarına doğru büyük bir çekişme yaşanmıştı. Daha sonra koy içindeki üçgen rota yarışları ile devam eden mücadeleye imza koyan bir diğer unsur da Aydın Yurdum ve Goblin ekibinin gruplarındaki şampiyonluğu oldu. İlk kez 25 yıl önce Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda yelken basan Yurdum, “Kısmetse 80’imize bastıktan sonra bir daha geliriz” dedi.

Yarış haftası boyunca Netsel Marina’da bulunan alanda, Helvacıoğlu Ford Trust firması’da stand açarak yeni model araçlarını tanıtma fırsatı buldu.

 

Ödül töreninde Almanya’nın Fürth şehri ile Marmaris Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir anlaşmasının 20. yıl dönümü de kutlandı.  20. yıl nedeniyle Marmaris’e gelen Fürth Belediye Başkanı Markus Braun, Türk Meclis Üyesi Aydın Kaval, Meclis Üyeleri Marianne Niclaus ve Ronald Morawski simgesel hediyelerini Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a takdim ederken Başkan Acar’da 20.yıl anısına yaptırdığı özel tablo ve hediyeleri Başkan Markus Braun’a teslim etti.

 

2

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*