[box type=”custom” bg=”#2459b5″]Dünyanın en gözde turizm merkezlerinden olan Marmaris’in hafızalara kazınan güzelliklerinin fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirilmesi adına 17 – 22 Kasım 2014 tarihinde, Marmaris Belediyesi’nce düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Festivali, ulusal ve uluslararası katılımcılarla birlikte, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarını ağırladı. 6 gün süren festival İçmeler Fotoğraf Evi’ndeki açılışla başladı; sunumlar, söyleşiler, sergiler, atölye çalışmaları, paneller ile devam etti. Festival, sponsorlara ve katılımcılara ödül verilen gala gecesiyle son buldu.[/box]

DSC02661

Fotoğraf Dünyası’nın ustaları, ilklere imza atan Uluslararası Marmaris Fotoğraf Festivali’nde buluştu.  Sabah saatlerinde Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde fotoğraf yarışmaları ve atölye çalışmaları için kayıtların alınmasıyla başlayan festival, İçmeler Fotoğraf Evi’ndeki açılışla devam etti.
Sabit Kalfagil, İbrahim Zaman, Ersin Alok ve daha bir çok usta ismin katılımıyla gerçekleşen açılışta ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Fotoğraf dalında devlet sanatçısı unvanına sahip tek  sanatçı Sabit Kalfagil, açılışta yaptığı konuşmada amatörlüğün önemine dikkat çekerek, “Yıllar önce Ahmet Muhip Dranas’ın bir yazısını okumuştum. Yazısında acemi ressam denilince akla acemi ressam gelir fakat amatör fotoğrafçı denilince profesyonelden de usta bir fotoğrafçı akla gelir demiştir. Ben bu cümleye parmak bastım, camiamızın çoğunluğunu amatörler teşkil ediyor.  Ben 60 kusur senedir fotoğraf çekiyorum, fotoğraftan para da kazandım ama o günden bugüne halen amatör ruhla çalışıyorum.  Amatör kelimesi Türkçe’ye yerleşmeden önce tam karşılığı  heveskardı. Hepinize heveslerinizden doğan marifet dolsun diliyorum” dedi.
DSC_0846Marmaris Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt ve Belediye Başkan Vekili Halil Gökovalı ‘nın konuşmalarının ardından Eski Sağlık Bakanı Suat Çağlayan da “Ne Bilgesin Sen Zeytin Ağacı” isimli kitabını imzalamak için geldiği festivalde Manisa’da yaşanan zeytin ağacı kıyımına dikkat çekti.
Konuşmaların ardından  Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olan Fotoğraf Anıtı, festivale katılan  usta sanatçılar tarafından açıldı. Anıt önünde hatıra fotoğrafı çektiren sanatçılar daha sonra Fotoğraf Evi’nin açılışına geçti.
Şehir içi ve şehir dışından hayırseverlerin de desteğiyle Marmaris Belediyesi personeli tarafından Mimar Sercan Ünal’ın emekleriyle kısa bir sürede tamamlanan İçmeler Fotoğraf Evi de Suat Çağlayan,  Belediye Başkan Vekili Halil Gökovalı, İbrahim Zaman, Ersin Alok, Sabit Kafagil ve Atat Yakup Kaptan tarafından açıldı. Müzede geçmişten günümüze fotoğraf makineleri ile  yerli  ve yabancı sanatçıları fotoğrafları sergilendi.

 

 

 

 

[box type=”custom” bg=”#2459b5″]TNR_0793Uluslar arası Fotoğraf Festivali kapsamında Marmaris’te kurulan “Bir İnsan” adlı topluluğun organize ettiği Samsung NX1 sponsorluğunda sosyal sorumluluk projesi olan “Turgut Köyü İlk Adım Fotoğraf Atölyesi” gerçekleştirildi.Fotoğraf sanatını küçük çocuklara sevdirmek, onları ilkokul çağlarından itibaren bu sanata teşvik etmek amacıyla “Fotoğraf İlk Adım” kitabını çıkararak bir ilke imza atan fotoğraf emektarları Emel Sezer ve Serdar Akyay yapmış oldukları bu projeden dolayı Marmaris Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında “Altın İnci Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne”layık görüldü.

[/box]

Marmaris’in değişik yerlerinde 6 gün boyunca çok sayıda panel, sunum, sergi, atölye çalışması ve fotomaraton etkinliklerinin yapıldığı festivalin dikkat çeken programları arasında İzzet Keribar’ın “Gizemli İran” sunum ve söyleşisi, Muhsin Divan’ın “İnce Şeyler” sunum ve söyleşisi, Reha Bilir’in “Türk Fotoğrafı’nın Dünya’daki Yeri” sunum ve söyleşisi, Tuna Akçay’ın “Küresel Dünya’da Fotoğraf Sanatının Önemi ve Türk Fotoğrafının Yeri” isimli sunumu yer aldı. “Basın Fotoğrafçılığı” panelinde ise Hürriyet Gazetesi fotoğraf editörü Sebati Karakurt, Sabah Gazetesi fotoğraf editörü Kutup Dalgakıran, Zaman Gazetesi fotoğraf editörü Selahattin Sevi de fotoğrafçılığın görsel medyadaki önemine değindiler.

Untitled-1

 

[box type=”custom” color=”#ffffff” bg=”#c42736″]

Fotoğraf Festivali’nin “DOST”luk gecesi

6 gün süren festivalde, festival davetlileri ve organizasyonu düzenleyen Marmaris Belediyesi Halkla İlişkiler Basın Yayın Bölümü ekibi Dost Restaurant’ta sevilen sanatçı Zeynep Soyer eşliğinde gönüllerince eğlenip şarkılar söylediler. Fotoğraf Sanatçısı Hamit Yalçın ve gazeteci-televizyon yapımcısı Tayfun Talipoğlu geceye okudukları şiirleri ile geceye renk kattılar.

[/box]

Festivali galasında bol ödüllü gece

Fotoğraf Festivali’nin son günü Grand Yazıcı Turban Otel’de Gala Gecesi düzenlendi. 3 kategoride 700 fotoğrafçının katıldığı festivalde Samsung NX1 Fotomaraton ödülleri, Festivalin en değerli ödülleri olan “Altın İnciler” ödülü sahiplerini bulurken , sponsor ve katılımcılara plaketler verildi. Marmaris Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt tüm davetlilere tek tek teşekkür etti. Programı ise Tayfun Talipoğlu sundu.

Gece sonunda Yenitürkü, şarkılarıyla misafirlere keyifli saatler yaşattı. Konser ve  görsel etkinliklerle katılımcıların hem eğlenmeleri hem de festivalin akıllarda kalması sağlandı. Festivalin 2015 yılında daha büyük bir organizasyonla tekrar düzenleneceğinin müjdesi verildi.

TNR_1086

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*