Marmaris Kitap Günleri, kısa bir süre önce aramızdan ayrılan gazeteci Tayfun Talipoğlu anısına 28 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında 2. kez düzenleniyor. 6 gün sürecek etkinlik kapsamında 22 yayınevi ve yayınevlerine bağlı yazarlar her gün saat 10.00’dan 19.00’a kadar Kültür ve Sanat Evi’nde olacak. Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte indirimli kitaplar da satışa sunulurken yazarlar kitaplarını okuyucular için imzalayacak. 2.Marmaris Kitap Günleri’nin ilk gününde yapılan açılış kokteylinde Gazeteci, Eski Sunucu ve Yazar İrfan Değirmenci de okuyucuları ile buluştu. ‘Bir Uyuyup Uyanalım’ adlı kitabını okuyucuları için imzalayan Değirmenci açılışta ayrıca konuşma yaptı. Anadolu’nun her yerini gezerek kitabını tanıttığını ve okuyucuları ile buluştuğunu belirtti. Bu samimi karşılama için de Marmaris yaşayanlarına, tüm belediye çalışanlarına ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a teşekkür etti. Çalıştığı özel kanaldan ‘16 Nisan’da yapılacak referandumda ‘Hayır’ diyeceğini’ açıkladıktan sonra kovulduğunu iddia eden ve işsiz kalan Değirmenci; boş zamanlarını değerlendirerek içinde olan yazarlık merakını açığa çıkardığını kitap yazmaya başladığını belirtti. Değirmenci ayrıca tüm sevenlerini aynı gün saat 20 00’ de Armutalan Kültür Merkezinde ( AKM) düzenlenecek söyleşi ve imza etkinliğine davet etti.

Marmaris Kitap Günleri’nin açılışında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar konuşma yaptı. Marmaris’e sanatsal kültürel ve sportif anlamda bir çok etkinlikler düzenleme sözü verdiğini ve hepsini tek tek gerçekleştirdiğini ifade eden Acar ikincisini düzenledikleri kitap günlerini kısa süre önce vefat eden gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun anısına gerçekleştirdiklerini belirtti.

Talipoğlu’nun, vatansever, kamu ve toplum yararını ön planda tutan çok değerli bir insan olduğunu belirten Acar, “Hepimiz öbür dünyaya gideceğiz. Tayfun Talipoğlu aramızdan erken ve zamansız gitti. Bu kitap günlerini onun anısına yapıyoruz. Marmaris’te güzel şeyler oluyor. Çok değerli yazarları ağırlıyoruz. Söyleşilerimiz, etkinliklerimiz 5 gün boyunca sürecek.” dedi.

 

 

[box type=”custom”]Etkinlikte, yazar ve şair Ümit Yaşar Işıkhan’ın dünyanın en küçük okunabilir kitabı olduğu öne sürülen “Aşktan Sonra Hüzün” isimli 96 sayfalık minyatür kitabı da tanıtıldı. “dünyanın en küçük okunabilir kitabı” olduğu belirtilen 0,8 milimetre boyunda, 0,4 milimetre genişliğinde, 0,17 miligram ağırlığındaki “Aşktan Sonra Hüzün” isimli 96 sayfalık minyatür kitabı da ilk kez Marmaris’te tanıtıldı. İlgi odağı olan kitabın okunulabilir olduğunu kanıtlamak için iki öğrenciye okutturuldu. Kitabın yazarı Işıkhan, “Dünya’nın en küçük okunabilir kitabı” rekorunun sürekli yenilendiğini söyledi. Kitabının sadece boyutuyla değil ağırlığıyla da dünyanın en küçüğü olduğunu ileri süren Işıkhan, “En küçük kitabımızın ağırlığı 0.17 miligram. Bu rekor Marmaris’te kırılıyor. Bu kitap aynı zamanda okunabiliyor. Bunu öğrencilerimiz okuyarak sizlere gösterdi.” diye konuştu.[/box]

28 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında Marmaris Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen 2.Marmaris Kitap Günlerindeki etkinlik kapsamında 29 Mart Çarşamba günü saat: 18.00’de Portekiz Fahri Konsolosu Aaron Nommaz “Kanuni’nin Yahudi Bankeri” imza gününde okuyucuları ile bir araya gelecek. 31 Mart Cuma
Saat 17.30 Asiye Koray Bendon söyleşisi ve imza etkinliği düzenlenecek. Etkinlik kapsamında ayrıca Armutalan Kültür Merkezinde 1 Nisan Cumartesi günü saat 14 00 ‘ de Altan Öymen söyleşisi ve imza etkinliği düzenlenenecek. Girişin ücretsiz olduğu 2. Kitap Günleri, saat 10.00-19.00 arasında ziyaret edilebilecek.

 

Öte yandan 3-4-5 Nisan tarihlerinde de Kitap Günleri’nin devamı niteliğinde Marmaris ve çevresinde yaşayan yerel yazarlar da Kültür ve Sanat Evi’nin konuğu olacak, kitaplarını imzalayacak.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*