Marmaris kent konseyi olarak ilçemizde yaşayan engellilerin tamamına hitap edebilmek ihtiyaçlarını giderebilmek, sosyal topluma entegrasyonu sağlayabilmek ,ailelerine nefes aldırabilmek , onların istek ve önerilerini aktarabilmek ve değerlendirebilmek için bildiğiniz gibi 18 Aralık 2019 tarihinde engelli çalışma grubu kurulmuştur.

Ülkemizde İşitme Engelliler Federasyon verilerine göre 2.5 milyon, Birleşmiş Milletler verilerine göre ise 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşitme engelli bireylerle iletişim kurarak, onların iş ve sosyal hayata olan katılımlarını arttırmak için Engelli çalışma grubunun ilk etkinliği olarak ilçemizde yaşayan işitme engeliler, engelli aileleri ve gönüllüler için 1. Derece işaret dili kurslarına önümüzdeki hafta başlayacağız. Ücretsiz olarak vereceğimiz bu kursa katılmak isteyenlerin kent konseyine başvurmalarını istiyoruz

Programın süresi 120 saattir. Haftada 3 gün ve 3 saat olarak planlanmaktadır. Kent konseyi ofis odalarında kursumuz verilecektir.

İşaret Dili Eğitimi Kursu Sertifikası Katılma Koşulları:

Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak.

İşitme engellilerle iletişim kurabilecek bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak

Bu kursun devamında 2.seviye 200 saat Eğitimi alanlar için Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki dönemlerde işaret dili dersini zorunlu ders olarak planladığından dolayı, okullarında pedagojik eğitimler alarak öğretmenlik yapma imkanları olacaktır.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*