Marmaris Kaymakamlığı ve Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından öğrencilere “Sen Kaskınla Çok Daha Havalısın” projesi kapsamında motosiklet kullanan öğrencileri kask kullanmaya özendirmek amacıyla projenin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, “İlçemizde motosiklet kazalarında ölümlerin yaralanmaların önüne geçmek için başlattığımız bu projemizde kask takmanın önemini vurguluyoruz. Öğrencilerimizin ve gençlerimizin güvenliği bizim için çok önemli. Bu anlamda motosiklet kazlarında yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçmenin en önemli etkenlerinden biri de kask kullanmaktır. Kask kullanmak hem yasal hem de yaşamsal bir zorunluluktur” dedi.
Marmaris Sabancı Anadolu Lisesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü Namık Söylemez, Jandarma Komutanı Mustafa Çetinkaya, Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
KAZALARIN ÇOĞUNLUĞU MOTOSİKLET KAYNAKLI
Düzenlenen toplantıda öğrencilere hitap eden Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, öğrencilerimizin ve gençlerin güvenliğinin çok önemli olduğunu belirterek, “ İlçemiz istatistiklerine bakıldığında kazaların bir çoğu motosiklet kazalarından meydana gelmektedir. Hastanelerimizde de yaralanmaların çoğunun motosiklet kazlarından kaynaklandığını görüyoruz. Bu anlamda motosiklet kazalarının bu denli fazla olmasından dolayı ilçemizde bu konu üzerinde bu denli fazla durmamız gerektiğidir. Trafik ekiplerimiz bununla ilgili gerekli denetimleri yapıp sürücüleri uyarıyor. Sevgili gençler ama şu bir gerçek, bir insanı kendisinden daha fazla hiç kimse düşünemez. Dolayısıyla sizler kendi can ve mal güvenliğiniz için gerekli tedbirleri almak durumundasınız.
“KASK KULLANMAK YASAL VE YAŞAMSAL BİR ZORUNLULUKTUR”
Bu anlamda motosiklet kazlarında yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçmenin en önemli etkenlerinden biri de kask kullanmaktır. Kask kullanmak hem yasal hem de yaşamsal bir zorunluluktur. Kask kullanmak belki zor gelebilir. Ama bir analiz yaptığımızda, kaskı taktığınızda belki sıkılıyorsunuz ama çok ciddi yaralanmalar bazen ölüm olabiliyor.
BİZ GELİŞMİŞ BİR ÜLKEYİZ
Gelişmiş ülkelerle gelişmemiş ülkeler arasındaki farklardan biride trafik kurallarına uyma konusundaki hassasiyettir. Bugün gelişmiş ülkelere gittiğimizde trafik kurallarına çok daha iyi dikkat edilirken, az gelişmiş ülkelerde dikkat edilmiyor. Artık bizde gelişmiş bir ülkeyiz. O nedenle gelişmiş ülke olarak vatandaşlarına, gençlerine yakışır bir şekilde davranmak durumundayız.
SİZLER EĞİTİMLİ GENÇLERSİNİZ
İlçemizde trafiğe kayıtlı 26 bin motosiklet var. Kask kullanımı konusunda hala problemlerimiz var. Trafiğe çıktığımda zaman zaman görüyorum. Böyle ucu ucuna kazayı kurtaran sürücüler var. Her gün böyle riskli durum görüyorum. Emniyet birimlerimiz bununla ilgili çalışmaları yapıyor ama insanın polisi kendi vicdanıdır. Yoksa her sürücünün başına bir trafik polisi koyamayız. Sizler eğitimli gençlersiniz. Neyi nasıl yapmasını bilen gençlersiniz. Bu nedenle motosiklet kullanan gençlerimizden ve ilçemizdeki sürücülerden trafik kurallarına uymalarını bekliyoruz.
“ABİNİZ AMCANIZ OLARAK KASK TAKMANIZI İSTİYORUM”
Bugün kampanyamızı başlatıyoruz. Hazırladığımız broşürlerle öğrencilere ve ailelere birer not hazırladık. Bununla ilgili birde sosyal medya hesaplarımız var. Bu vesile ile ben siz gençlerden ilçenin kaymakamı olarak değil aynı zaman da bir abiniz bir amcanız olarak özellikle bunu kask takmanızı sizin için istiyorum. Her şeyin çaresi var ama ölümün çaresi maalesef yok. Onun için bu konuda dikkatli olalım” dedi. #kasktag
Daha sonra Marmaris İlçe Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amiri Bahadır Türkyaşa kazaların önlenmesine yönelik çalışmalarla, kazalara yönelik videolarla bilgiler verdi. Ayrıca ekipler motosiklet kullanımı, kazalara etken olan sebepler, kazaların sık yaşandığı mevkiler ve kazların önlenmesine yönelik çalışmalar hakkında öğrencilere bilgi verdi. Ayrıca twitter üzerinden açılan #kasktag’ı ile öğrencilerin kasklarını takarak paylaşımda bulunmaları istendi. Seminer sonrası öğrencilere kask dağıtımı yapıldı.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*