GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Marmaris turizminin son durumunu ve yeni dönemde yapacakları çalışmaları değerlendirdi.

Rus turist sayısındaki düşüşün Marmaris’i Antalya kadar etkilemediğini ancak genel olarak kötü bir turizm sezonu geçirdiğimizi söyleyen Bülbüloğlu,  karamsar değiliz, canla başla mücadeleye devam ediyoruz. dedi. Marmaris’in iyi tanıtılamadığını belirten Bülbüloğlu, ” Ege Bölgesi, Akdeniz’den farklı dinamiklere sahip. Marmaris’i Antalya ile karşılaştırmak yanlış olur. Bizim 2 bin odalı tesislerimiz yok. Marmaris, 150-200 odalı tesisleriyle daha sakin ve bakir bir destinasyon. Mantıken burada turizmle uğraşmanın daha kolay olması gerekiyor ancak çok amatör kalıyoruz. Marmaris cennet gibi bir yer olmasına rağmen paketlemeyi, tanıtım yapmayı beceremediğimizden tam potansiyele ulaşamıyoruz. Bu konuda kendimizi güçlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Yeni Pazar Arayışları Var

Her yerde olduğu gibi Marmaris’te de yeni pazar arayışları olduğuna ve bölgenin yoğun turist aldığı İngiltere pazarını daha yakın takibe aldıkları bilgisini paylaşan Bülbüloğlu, “Rus turist sayısındaki düşüşten etkilenen Antalya İngiltere, Almanya, Hollanda gibi pazarları yakın takibe başladı. Şimdilik bu alanlardaki durumumuzu korusak da ileride bu konu sıkıntı yaratabilir. Bu amaçla tanıtım çalışmalarına hız veriyoruz. Bülbüloğlu İsviçre pazarına dönük çalışmaların, iç pazar ve turizmin 12 aya çıkarılması başlıklarında ise şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Türk-İsviçre Seyahat Acenteleri Birliği (TİSAB) ile Marmaris’te 3’üncü toplantımızı gerçekleştirdik. Sun Express de çalışmamıza destek vererek 28 Eylül’den itibaren Zurich-Dalaman uçuşlarını başlatıyor. Bu adımın kış aylarında seyahat eden İsviçreli turistleri bölgeye çekmek için faydalı olacağını düşünüyoruz. Biz de bu uçuşların verimliliğini ve devamlılığını sağlamak amacıyla bölgede tanıtım ve workshoplar gerçekleştireceğiz.” dedi.

İç Pazara Dönük Planlamalarımız Var

GETOB olarak, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Anadolu Jet ile işbirliği içerisindeyiz. Anadolu Jet Dalaman’a yaz-kış uçma garantisi verdi. Biz de bu uçuşların verimliliğini, dolayısıyla sürekliliğini garanti altına almak istiyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz hafta acente temsilcileri ile Anadolu Jet’i, uçuş sponsorluğunu Anadolu Jet’in planlamasını ise GETOB’un üstlendiği bir etkinlikle bir araya getirdik. 3 gün süren etkinliğimizde, Dalyan, Sarıgerme, Datça, Köyceğiz ve Marmaris’teki otelleri tanıttık. Etkinliğin çok güzel geçtiğini ve bu hafta başından itibaren pozitif sonuçlarını görmeye başladığımızı söyleyebilirim. Hedefimiz buradan kış aylarına da uzanan bir verim elde etmek.

Bölgenin Özellikle Kış Sezonunda Hareketlenmeye İhtiyacı Var

Özellikle İngilizler olmak üzere turistlerin Marmaris’i yerleşik olarak tercih ettiği bir dönem vardı ancak bu dönem kapandı diyen Bülbüloğlu, ” Bölgede özellikle İngiliz turistlere yönelik büyük apart tesislerimiz var ve bu müşteriler artık apartları tercih ediyorlar. Keşke İngiliz, Alman, Hollandalı turistler Marmaris’e yerleşse ve sosyal hayata renk gelse. Bölgenin, kış döneminde hareketlenmeye ihtiyacı var. Çünkü otel müdürlerinden garsonlara kadar turizm çalışanlarının da keyif alması gerekiyor. Burayı yaşanılır bir hale getirelim ki çalışanlar kışın bölgeyi terk etmesin, keyif alsın, doğal olarak da etrafına keyif versin.” dedi.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*